• DOLAR 17.891
  • EURO 18.296
  • ALTIN 1032.64
  • ...
Ayçiçek yağı fiyatı düştü: İndirim için neyi bekliyorsunuz?
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Uluslararası piyasalarda ham ayçiçek yağı son iki haftada yüzde 30 düşüşle 1500 dolara kadar geriledi. Bu gelişmenin iç piyasaya indirim olarak yansıması bekleniyor. Ancak şimdilik sadece dolardaki düşüş yüzde 5-7 aralığında raflara yansıdı. Oysa sektör temsilcilerine göre şu an fiyatlar en az yüzde 30 aşağı çekilmeli. Rafta 180-200 lira olan 5 litrelik ayçiçek yağının 120-140 lira bandına inmesi gerekiyor. Aynı şekilde halen rafta 35-50 lira bandında olan litrelik ayçiçek yağının fiyatının da 30 liranı altına inmesi gerekiyor. Piyasada halen 1 litrelik yağı 'organik' adı altında 93.84 liraya satan e-ticaret siteleri de bulunuyor. Bu arada 'yüksek fiyat' algısını kırmak isteyen bazı 4 litrelik teneke yağı 169.90 liradan satıyor.

FİYATLAR DÜŞÜRÜLMELİ

Akşam Gazetesi'nin haberine göre, Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin "Marketler ürün olmadığı dönemde artırdıkları fiyatları global düşüşle birlikte indirmeli" dedi. Pandemi döneminde yeterince yağ olmasına rağmen yapılan spekülasyonlarla marketlerin önünde kuyruklar oluşturulduğunu anlatan Şahin önümüzdeki dönem için de şimdiden önlem alınmasını da istedi. Şahin "Yeniden bir kriz oluşmaması için hükümet spekülasyonların önüne geçecek tedbirler almalı. Spekülasyon yapanlara ciddi cezalar getirilmeli. Tüketiciler de uyanık olmalı. Kimse ürün stoklamaya çalışmazsa kuyruklara girip 3'er 5'er yağ almazsa spekülatörler hedefine ulaşamaz. Tüketici paniklememeli" dedi.

TÜKETİCİYE İADE ETMELİLER

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu ise ayçiçek yağı fiyatlarının son 1 yılda yüzde 300 arttığını hatırlatarak "Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Odesa Limanı'ndan ayçiçek yağı dolu 17 gemimizin Türkiye'ye gelemeyeceği söylentisiyle piyasada 5 litrelik ayçiçek yağı bir anda 100-120 liradan 180-200 TL bandına çıkarıldı. Kıtlık ve arz eksikliği olmamasına rağmen yukarı çekilen rakamlar bir türlü aşağı indirilmedi. Şu anda üreticilerin fiyatı 120-140 bandına indirmeleri gerekiyor. Bir söylentiyle ayçiçeğini depoya çekip yüzde 80 zam yaparak satanlar bu haksız kazançlarını fiyat indirerek tüketiciye iade etmek durumunda.

İNDİRİM İÇİN NİYE BEKLİYORSUNUZ

İstanbul Ziraat Odası Başkanı Ömer Demir de şunları söyledi: "Acilen dünyada en ufak bir fiyat artışı olduğu zaman raflara kimler bunu yansıtıyorsa acilen indirimi yansıtmak zorundadırlar. Madem yükselirken fiyatları artırıyorlar. İndirim olduğunda neyi bekliyoruz? Var olan ayçiçek yağına yok dediler. Ardından fahiş fiyattan tüketicilere sattılar. Çıktığı zaman ertesi gün raflara yansıtılıyor da düştüğü zaman neden bekletiyoruz. Ne kadar vurgun vurabiliriz diye bekliyorlar. 150 liranın altına düşmek zorunda.

Bu haberler de ilginizi çekebilir