• DOLAR 18.099
  • EURO 18.21
  • ALTIN 1016.26
  • ...
27 Haziran Tarihte Bugün
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

1916: Hicaz, bağımsızlığını ilan ederek Osmanlı İmparatorluğu’ndan ayrıldı. Ayrılma sürecini başlatan Hicaz Emiri Şerif Hüseyin, Arabistanlı Lawrence (Lovrıns) ile birlikte isyana önderlik etti. (Hicaz, bağımsızlığını ilan ederek Osmanlı İmparatorluğu’ndan ayrıldı)

1917: Yunanistan, İtilaf Devletleri’ne katıldı ve Birinci Dünya Savaşı’na dâhil oldu. Savaşın, Osmanlı ve Almanya aleyhine sonuçlanmaya başladığını anlayan Yunanistan, yüzyıllar boyu içinde sakladığı emelini gerçekleştirmek maksadıyla İtilaf Devletleri’ne katıldı. Bu devletlerle beraber Osmanlı’nın işgaline katıldı ve savaş sonunda birçok ada ve toprak elde etti. (Yunanistan, Birinci Dünya Savaşı’na dâhil oldu)

1924: Verem aşısı, Valmette tarafından keşfedildi. (Verem aşısı,

keşfedildi)

1950: İlk nükleer santral, Rusya’da Moskova’nın 55 mil uzağında Obninsk’te açıldı. Böylece yıllarca sürecek olan nükleer santral tartışmaları başlamış oldu. (İlk nükleer santral açıldı)

1954: Guatemala’da CIA’nın desteklediği darbeyle halkın seçtiği hükümet devrildi. Dünya üzerinde, özellikle askeri darbelerin çoğunun perde arkasında ABD ve CIA’nın olduğu tezi, birçok uzman tarafından kabul edilmektedir. (Guatemala’da halkın seçtiği hükümet devrildi)

1984: Meclis, askerlik süresini 20 aydan 18 aya indiren yasa tasarısını kabul etti. (Askerlik süresi 20 aydan 18 aya indirildi)

1998: Adana’da 6,2 büyüklüğünde deprem oldu. Saat 16.56’da meydana gelen ve 20 saniye süren depremde; 146 kişi hayatını kaybetti, 1000 kadar kişi de yaralandı. (Adana’da 6,2 büyüklüğünde deprem)

2007: Bosna'da 1992-1995 savaşında katledilenlerin gömüldüğü bir toplu mezar daha ortaya çıkarıldı. (Bosna’da toplu mezar bulundu)

2016: Mavi Marmara saldırısı sonrasında kopan Türkiye-Siyonist israil ilişkileri, yeniden normale döndü. Başbakan Binali Yıldırım ve Siyonist İsrail başbakanı terörist Binyamin Netanyahu, eş zamanlı olarak anlaşmanın detaylarını açıkladı. Normalleşme başta mavi Marmara gazileri ve şehit yakınları olmak üzere tepki ile karşılandı. (Türkiye-Siyonist İsrail ilişkileri, yeniden normale döndü)

Türkiye-Rusya ilişkileri normalleşti

2016: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Putin'e gönderdiği mektupta, Rus askeri uçağının düşmesiyle ilgili derin üzüntü duyduğunu bildirmesiyle Türkiye-Rusya ilişkilerinde normalleşme kararı alındı. (Türkiye-Rusya ilişkileri normalleşti)

Bu haberler de ilginizi çekebilir