• DOLAR 17.906
  • EURO 18.301
  • ALTIN 1033.359
  • ...
6 il için kırmızı alarm
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Geçen yıl sel felaketin yaşandığı Batı Karadeniz'de bugün sabah saatlerinden itibaren sağanak etkili oldu. Bartın'da etkili olan sağanak nedeniyle 24 saatte metrekareye 38 kilogram yağış düştü. Sağanak yağış sonrasında Bartın-Amasra, Bartın-Zonguldak ve Bartın-Karabük yolunda su birikintisi oluştu.

Meteoroloji; Bartın, Kastamonu, Sinop, Karabük, Zonguldak ve Düzce illeri için kırmızı kodlu uyarıda bulunarak, bu gece (pazar) ilk saatlerden itibaren Orta Karadeniz’de beklenen yağışların yerel kuvvetli olması beklendiğini belirtti.

Kuvvetli yağış uyarısı

Yağışların; Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu, Samsun ve Rize çevreleri ile Van’ın kuzey kesimlerinde yerel olmak üzere kuvvetli, Kastamonu, Sinop, Karabük, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, hortum oluşumu ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği ifade edildi.

Kuvvetli rüzgâr uyarısı

Rüzgarın; Güney Ege kıyıları ve Doğu Akdeniz’in iç kesimleri ile Batı Karadeniz’in doğusunda kuzey ve kuzeybatı yönlerden, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli saatte 40-70 kilometre hızla esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi. (İLKHA) Bu haberler de ilginizi çekebilir