• DOLAR 17.933
  • EURO 18.41
  • ALTIN 1039.38
  • ...
İnternetteki kurbanlık ilanlarına karşı uyarı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle kurbanlık satışlarıyla ilgili dikkat edilmesi gereken konularda uyarılarda bulundu.

Kurbanlık satış kanallarında piyasada fazlaca çeşitlilik olduğunu belirten Palandöken, geçtiğimiz Kurban Bayramı'nda 950 bin büyükbaş ile 2 milyon 750 bin küçükbaş kurbanın kesildiğini hatırlattı.

Piyasada kurbanlık tedariki ile ilgili bir sorun olmadığına dikkat çeken Palandöken, "Fakat yine de teknolojinin gelişmesi ve büyükşehirlerdeki zaman ve mesafe sorunları nedeniyle internetten satışlara da yönelim oldukça fazla. Görsel olarak başka hayvanın fotoğraflarını koyarak satan, ortada hiç hayvan olmadan sahte ilan açan, hayvandan çıkacak etin vaadinde hile yapan oldukça fazla kişi bulunuyor. Uygun kurbanlık buldum diye sevinirken aslında tam tersi eldeki paradan da olunabilir. İnternetteki dolandırıcılara karşı tetikte olunmalı." dedi.

"Hesaplamanın altında kalan kurbana şüpheyle bakılmalı"

Canlı hayvanın şu anki piyasalara göre büyükbaşta kilogram başına 65, küçükbaş hayvanda ise 62 liradan hesaplamasının olduğunu ifade eden Palandöken, "Bu hesaplamanın altında kalan kurbana şüpheyle bakmalı. Çünkü hayvancılık işi ile uğraşan herkes ortalama olarak aynı yem fiyatları, aynı giderler üzerinden kâr marjını koyarak belli bir rakama satmak zorunda. 500 kilo bir hayvanın ederi 35 bin lira civarında olup da satış sayfalarında 25 bin liralık ilanlar gören vatandaşlarımız dikkat etmeli." ifadelerini kullandı.

Sahta para tuzağına dikkat

Dolandırıcıların, kurban bayramlarını fırsata çevirdiğini söyleyen Palandöken, her yıl kurban pazarlarında sahte para tuzaklarının yaşandığını kaydetti.

Palandöken, "Sahte paraları ayırt edebilmemiz için alınan banknotların üzerinde kabartma baskı, gizli görüntü, emniyet şeridi gibi pek çok özelliği barındırmalı. Yüklü paraları sürekli kontrol etmek zor olduğu için para sayma makinesi bulundurarak işler sağlama alınmalı. Büyük emekler vererek, adeta hayvanlarına çocuğu gibi bakan besicilerimizin çabaları boşa gitmemeli, vatandaşlarımız da bu konuda uyanık olmalı." diye konuştu. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir