• DOLAR 17.947
  • EURO 18.406
  • ALTIN 1038.32
  • ...
Ankara kulisleri hareketlendi!
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Erken seçim tartışmaları bitmiyor. Muhalefetin erken seçim söylemlerine alıştığımız şu günlerde Ankara kulislerinde AK Partinin seçimi erkene alma önerisi olduğu iddia edildi.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine göre Hükümette erken seçim yerine, erkene alınmış seçimi konuştuğunu yazdı.

2023 yılı 18 Haziran tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin 14 Mayıs’a alınması tartışılıyor.

Ankara kulislerinde, bir süreden beri genel seçimlerin öne alınmasına ilişkin öneriler konuşuluyor. AK Parti yönetiminde bu görüşü dile getirenlerin fikirlerini Cumhurbaşkanı’na da ilettiği ve bunun tüm yönleriyle değerlendirilmesine karar verildiği öğrenildi. Çok sayıda faktörün ele alınarak 2023 Haziran seçimlerinin aynı yılın mayıs ayına çekilmesi görüşü oluştu. Bu konuda henüz kesin karar verilmezken, bu seçeneğin ağırlık kazandığı öne sürülüyor.

Gerekçeler: Sınavlar, tatiller ve de seçimin ikinci tura kalma ihtimali!

Tartışılan plana göre, 18 Haziran 2023 tarihindeki seçimler 5 hafta öne çekilecek. Bunun başlıca nedeninin haziran ayının başından sonuna kadar aralıklarla devam eden sınavlar olduğu belirtiliyor. Bu sınavların aileler ve gençler için önemli olması nedeniyle sıkıntı yaşanacağı öne sürülüyor.

Diğer bir neden olarak ise Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalma ihtimali olarak gösteriliyor. Normal takvime göre 18 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılırsa ve sonuçlar nedeniyle ikinci tura kalırsa, bu tur iki hafta sonra 2 Temmuz Pazar günü yapılacak. Temmuz ayının tatile gidilen ve taşrada da üreticinin tarlada yoğun olduğu dönem olması nedeniyle tercih edilmediği belirtiliyor. Özellikle büyük şehirlerdeki seçmenin memleketlerine gideceği değerlendirilmesi yapılıyor. Seçimler için Ramazan Bayramı’ndan iki hafta sonra, kışın olumsuz psikolojisinin atılmış olacağı bir tarih olarak mayıs ayının tartışıldığı dile getiriliyor.

Bu haberler de ilginizi çekebilir