• DOLAR 16.564
  • EURO 17.587
  • ALTIN 971.61
  • ...
Konut ilan siteleri için yeni dönem
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

EKONOMİ SERVİSİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı, konut fiyatlarındaki fahiş artışlar ve yüksek kira rakamları üzerine harekete geçti. Kayıt dışılık ve haksız fiyat oluşumları ile mücadele kapsamında çalışmalar artırıldı. Bakanlık konut fiyatları ve kira gelirlerini yakın takibe aldı.

KREDİ TUTARI VE ALIŞ BEDELİ ARASINDA 40 KATA ULAŞAN FARKLAR TESPİT EDİLDİ

Gayrimenkul satışlarında beyan edilen değerler tapu harcı yönünden inceleniyor. Alım satım bedelinin düşük beyan edilip edilmediği tespit edilecek. Bakanlık ilk aşamada 2019 ve 2020 yıllarındaki satışları ele aldı. Banka kredisi bilgileri dikkate alınarak analizler yapıldı. Kredi tutarı ile gayrimenkulün alış bedeli arasında önemli farklar belirlendi. Bu farkların bazı satışlarda beyan edilen tutarın 40 katına ulaştığı görüldü. Bu çerçevede, ilk aşamada yaklaşık 7 bin kişi hakkında "izaha davet" işlemi yapılacak. Ödenmeyen harçlar da tahsil edilecek.

KONUT İLAN SİTELERİNE DÜZENLEME

İnternetteki ilan sitelerine de düzenli bilgi verme zorunluluğu getirilecek. Bilgiler, vergi mevzuatı çerçevesinde incelenecek ve gerekli işlemler yapılacak. Söz konusu bilgi alımına yönelik bakanlık tebliğ yayımlayacak. Satışlar risk analizine tabi tutuldu, farklılıklar ortaya çıktı. TRT Haber yayınına konuk olan Yeminli Mali Müşavir Abdullah Tolu, fahiş kira artışların hakkında, “2019-2020'de yapılan satışlar risk analizine tabi tutuldu. Bazı satışlarda banka kredisiyle tapuda beyan edilen satış bedeli arasında yüzde 40'a varan farklılıklar söz konusu" dedi.

Kaynak, TRT Haber

Bu haberler de ilginizi çekebilir