• DOLAR 16.678
  • EURO 17.534
  • ALTIN 975.97
  • ...
Putin açıkladı: Gıda krizi son bulur fakat...
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Ukrayna'ya saldırısı nedeniyle Rusya'ya peş peşe sert yaptırımlar uygulayan Batı, gıda krizinin baş göstermesi sonrası Vladimir Putin'e seslendi.

Batı'nın yaptırımlarına maruz kalan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gıda krizinin çözümü için tek şartını açıkladı.

Putin, İtalya Başbakanı Mario Draghi ile yaptığı görüşmede, yaptırımların kaldırılması halinde gıda krizinin çözümüne katkı sağlayabileceklerini söyledi.

Putin, Karadeniz ve Azak Denizi’ndeki limanlardan sivil gemilerin güvenli çıkışı için her gün insani koridoru açtıklarını belirterek, Ukrayna’nın Rusya ile müzakereleri dondurmasını da değerlendirdi.

Küresel gıda güvenliği konusunun da detaylıca ele alındığı görüşmede, Putin, Rusya'ya yönelik, tarım ürünlerinin dünya pazarlarına arzıyla ilgili sorunlarla ilgili suçlamaların asılsız olduğuna dikkat çekti.

Putin, ortaya çıkan sorunların üretim, lojistik zincirlerinin işleyişindeki aksamalar ve Covid-19 salgını döneminde Batılı ülkelerin uyguladığı mali politikalarla ilgili olduğuna işaret etti.

Gıda alanındaki sorunların, ABD ve Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarla ağırlaştığının vurgulandığı görüşmede, Putin, Batılı ülkelerin siyasi gayelerle uyguladığı kısıtlamaların kaldırılması şartıyla Rusya’nın tahıl ve gübre ihracatı yoluyla gıda krizinin aşılmasına önemli bir katkı yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Bu haberler de ilginizi çekebilir