• DOLAR 16.625
  • EURO 17.604
  • ALTIN 976.666
  • ...
Sağlık Bakanı Koca'dan "maymun çiçeği" açıklaması
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Maymun Çiçeği virüsüne yönelik Türkiye'de çalışma olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Bakan Koca, "Türkiye'de maymun çiçeği vakası yok. Pandemiye sebep olacağına inanmıyorum" dedi.

Koca şu ifadeleri kullandı: "Çiçek aşısının etkinliğinin yüzde 80-85 oranında olduğunu biliyoruz. Bu konu ile ilgili dünyada 1970’den sonra geliştirilmediğini hepimiz biliyoruz. Ama anlıyoruz ki Amerika başta olmak üzere bazı ülkelerin o dönemde canlı virüsü imha etmediği aşı olarak geliştirdiğini görüyoruz. Biz de bu noktada arkadaşlarla, bilim kuruluyla özellikle geliştirmek noktasında neler yapabiliriz bununla ilgili de istişare halindeyiz. Ama dünyada gelişimi hatta canlı virüs aşısının ima edildiği olmaması gereken bir geçmiş dönem yaşanmışken bunun gereğinin yapılmadığını görüyoruz." dedi.

Vatandaşların tedirgin olamaması gerektiğini belirten Koca, "Maymun çiçeği ile ilgili bugüne kadar bizde görülen vaka olmadı. Bu konuda gereksiz bir tedirginlik olmamalı. Vatandaşımız müsterih olsun. Bu anlamda yeri geldiğinde nasıl hareket etmemiz gerektiğini bakanlığımız yakından takip etmekte." ifadelerini kullandı. (İLKHA)  Bu haberler de ilginizi çekebilir