• DOLAR 16.885
  • EURO 17.833
  • ALTIN 992.103
  • ...
Her 30 saatte bir milyarder doğdu! Halklar açlıktan ölürken...
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Oxfam, raporunda bugün 2 bin 668 dolar milyarderi olduğu notunu düştü. Bu sayının 2020’den 573 kişi daha fazla olduğu belirtilerek pandemi sırasında her 30 saatte bir, bir dolar milyarderi daha olduğu vurgulandı. Raporda, “Milyarderlerin serveti Kovid-19’un ilk 24 ayında 23 yılın toplamından daha fazla arttı. Dünya milyarderlerinin toplam serveti şu anda küresel GSYİH’nın yüzde 13,9’una eşit” deniliyor. 

Raporda şu notlar var:

Bugün 2.668 milyarder (2020’dekinden 573 fazla) 3.78 trilyon dolarlık bir artışla 12,7 trilyon dolara sahip.
Dünyanın en zengin on adamı, en alttaki yüzde 40’lık kısmından, yani 3,1 milyar insandan daha fazla servete sahip.
En zengin 20 milyarder, Sahra Altı Afrika’nın tüm GSYİH’sından daha değerli.
En alt yüzde 50’deki bir işçi, en üst yüzde 1’deki bir kişinin bir yılda kazandığını kazanmak için 112 yıl çalışmak zorunda kalacak.
Salgın 40 yeni ilaç milyarderi yarattı. Moderna ve Pfizer gibi ilaç şirketleri, geliştirilmesi milyarlarca dolarlık kamu yatırımlarıyla desteklenmesine rağmen, Kovid-19 aşısının tekel kontrolünden her saniye 1.000 dolar kâr ediyor.
Düşük gelirli ülkelerdeki insanların yüzde 87’si hala tam olarak aşılanmamıştır.

Önce salgın ardından Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle artan enerji ve gıda fiyatlarıyla zenginlerin servetlerin servet kattığı ele alındı.

Açıklamada, gıda ve enerji alanında yatırımları olan milyarderlerin toplam servetinin son iki yılda toplam 453 milyar dolar arttığı, yine son iki yıl içerisinde küresel ölçekte 62 yeni gıda milyarderinin ortaya çıktığı kaydedildi.

Dünyanın en büyük gıda girişimcilerinden biri olan Cargill ailesine mensup milyarder sayısı salgın öncesi 8 iken bu sayının 12’ye yükseldiğinin belirtildiği açıklamada, ailenin 3 gıda deviyle birlikte küresel tarım piyasasının yüzde 70’ini kontrol ettiğine vurgu yapıldı.

Geçen bir yıllık sürede gıda fiyatlarının yaklaşık yüzde 30 artış yaşadığının hatırlatıldığı açıklamada, fiyat artışlarının 263 milyon insanı yoksulluk sınırının altına itmesinin de beklendiği belirtildi.

Küresel ölçekte yoksulluk sınırına itilecek 263 milyon insanla birlikte, günde 1,90 doların altında gelirle yaşam mücadelesi veren küresel nüfusun 860 milyona ulaşmasının beklendiğine de dikkat çekildi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Oxfam İngiltere Direktörü Danny Sriskandarajah, “Doğu Afrika’da insanlar açlıktan ölürken dünyanın en zenginlerinin servetlerini artan gıda ve enerji fiyatlarıyla yükseltmesinin ahlaki açıdan savunulabilir bir yanı yok.” ifadesini kullandı.

KARAR

Bu haberler de ilginizi çekebilir