• DOLAR 17.933
  • EURO 18.41
  • ALTIN 1039.38
  • ...
BM: 100 milyondan fazla insan yerinden edildi
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının ardından dünya çapında mülteci konumuna düşmüş olan insanların sayısında ciddi anlamda bir artışa neden oldu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, dünya genelinde yaşanan mülteci krizine dikkat çekmek için açıklama yaptı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden yapılan açıklamada, "Çatışmalardan, şiddetten, insan hakları ihlallerinden ve zulümden kaçmak zorunda kalan insan sayısı tarihte ilk kez 100 milyonu aştı" ifadelerine yer verildi.

Söz konusu sayının dünya nüfusunun yüzde birinden fazlasını oluşturduğuna da dikkat çekildi.

BM'nin açıklamış olduğu verilerden elde dilen bilgilere göre 2021 yılı sonuna kadar dünya çapında yerinden edilmiş insan sayısının 90 milyona geçtiği, bu artışın da Etiyopya, Burkina Faso, Myanmar, Nijerya, Afganistan ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki yaşanan çatışmaların neden olduğu kaydedildi.

Yapılan açıklamada Ukrayna'daki savaşın da etkisiyle mülteci sayısın hızla arttığı ifade edildi.

Verilere göre dünya çapında yerinden edilen 100 milyon insandan yaklaşık 53,2 milyonunun yaşadığı ülke içinde zorunlu bir şekilde göç etmek zorunda kaldığı belirtiliyor. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir