• DOLAR 16.885
  • EURO 17.833
  • ALTIN 992.103
  • ...
Aliyev, Michel ve Paşinyan Brüksel'de görüştü
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Belçika'nın başkenti Brüksel’de AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüştü. Görüşmenin ardından Ermenistan Başbakanı'nın katılımı ile üçlü görüşmeye geçildi.

Üçlü toplantıdan önce Michel, iki ülkenin liderleriyle ayrı ayrı görüşmeler yaptı. 

Aliyev ile Michel arasındaki baş başa görüşmede Aliyev, Charles Michel'in Ermenistan ile Azerbaycan arasında bir barış anlaşmasının hazırlanmasına, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine, ulaşım koridorlarının açılmasına ve sınırların belirlenmesine ve çizilmesine verdiği desteği övdü.

Aliyev, Azerbaycan'ın Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi ve bir barış anlaşmasının imzalanması için uluslararası hukuka dayalı beş ilke ortaya koyduğunu belirterek, bu ilkelerin barış anlaşmasının hazırlanmasında kilit rol oynadığını vurguladı.

İki ülke arasındaki barış anlaşmasının hazırlanma sürecinin hızlandırılması yönündeki umudunu dile getiren Aliyev, kurtarılan topraklardaki kara mayınları sorununun ve birinci Karabağ savaşında kaybolan yaklaşık 4 bin kişinin akıbetinin aydınlatılmasının önemini vurguladı.

Aliyev, Ermenistan'ın 10 Kasım Bildirisi'nin tüm hükümlerini uygulaması gerektiğinin de altını çizdi.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, AB'nin Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin normalleşme sürecini destekleme taahhüdünü yineleyerek, arabuluculuk çabalarını sürdüreceğini kaydetti ve bu formatta daha önce yapılan toplantıların öneminin altını çizdi.

Taraflar ayrıca karşılıklı çıkarları ilgilendiren diğer konularda görüş alışverişinde bulundular. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir