• DOLAR 16.604
  • EURO 17.581
  • ALTIN 971.724
  • ...
Sel kontrol projelerine yenileri eklendi
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, erozyon nedeniyle oluşan toprak kayıplarının önüne geçilmesi, sel, çığ ve heyelan felaketlerinden doğacak zararların en aza indirilmesi amacıyla yürütülen "yukarı havza sel ve erozyon kontrol çalışmalarının", çok sayıda alt projeyi kapsadığı belirtildi.

Açıklamada, ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde yürütülen entegre havza, erozyon kontrol, sel ve heyelan kontrol projeleri sayesinde, toprağın erozyon yoluyla denizlere, göllere ve barajlara taşınmasının da önüne geçildiği kaydedildi.

Açıklamada, "Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü, yaşanması muhtemel sel afetlerinin zararlarının en az seviyeye düşürülmesi, iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması, tabii kaynaklar ile toprağın korunması amacıyla Sinop, Kastamonu ve Erzurum'da 14 yukarı sel havzasında projelendirme çalışması yürütecek. Bu 14 projenin tamamlanmasıyla Türkiye genelindeki yukarı havza sel kontrol projesi sayısı 174'e ulaşacak." denildi.

Açıklamada, proje kapsamında yapılan eşikler ve sekiler sayesinde, sel ve taşkınlardan kaynaklanan tortu taşınması sonucu oluşabilecek can kaybı riski ve maddi zararların da en aza indirileceği kaydedildi. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir