• DOLAR 16.609
  • EURO 17.574
  • ALTIN 973.37
  • ...
ABD Büyükelçisi, "miting uyarısı" nedeniyle Dışişleri Bakanlığına çağrıldı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

ABD Büyükelçisi Jeff Flake'in Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bildirildi.

Bakanlık kaynaklardan yapılan açıklamada, "ABD Büyükelçiliğince dün (21 Mayıs) İstanbul’da düzenlenen bir miting öncesinde yayınlanan gösteri uyarısından duyduğumuz rahatsızlık bugün (22 Mayıs) Bakanlığımıza çağrılan ABD Büyükelçisi Jeff Flake’e iletilmiştir." denildi.

"Uyarılarınızı gerçekleri dikkate alarak hazırlayın"

Açıklamada şunlar kaydedildi:

Büyükelçi Flake’e, sözkonusu gösteri uyarısında, bu tür mitinglerde emniyet birimlerimiz tarafından alınan önlemler hakkında asılsız iddiaların yer aldığı belirtilerek, bu husustaki rahatsızlığımız ifade edilmiştir.

Büyükelçi’ye kolluk kuvvetlerince orantısız güç kullanımının ciddi bir sorun olduğu ABD’de bu nedenle yaşanan olaylar ortadayken, siyasi parti mitinglerinin demokrasimizin köklü bir geleneğini oluşturduğu ülkemizde bu konuda sanki önemli bir problem varmış izlenimi yaratılmasının kabul edilemez olduğu, nitekim sözkonusu mitingin dün sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiği ve herhangi bir olayın yaşanmadığı vurgulanmıştır.

Büyükelçi Flake’e ayrıca, ABD makamlarınca kendi vatandaşlarına yönelik olarak bundan sonra yayınlanabilecek seyahat / gösteri uyarılarının gerçekler dikkate alınarak hazırlanmasını beklediğimiz iletilmiştir.

Emniyet ve Dışişleri'nden ABD'de yaşayan vatandaşlarını uyarmıştı

Dışişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü, bugün Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik uyarı yayımlamış, Türkiye vatandaşlarının güvenlik açısından bu ülkedeki geniş katılımlı organizasyonlardan uzak durulmasını istemişti.  (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir