• DOLAR 17.966
  • EURO 18.284
  • ALTIN 1017.27
  • ...
İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı: Mülteci sayısı ile ilgili kirli propaganda yapılıyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Sözcü Çataklı, Türkiye'de bulunan 5 milyon 500 bin yabancının tamamının sığınmacı olmadığını belirtti. PKK ve FETÖ'nün bot hesaplarla sosyal medyada göçmenlere yönelik kirli propaganda yürüttüğünü söyleyen Çataklı, Türkiye'de bulunan Suriyeli sayısının 4 milyon 82 bin 693 olduğunu ifade etti.

Son aylarda resmi rakamları itibarsızlaştırmaya dönük bir kampanya ile karşı karşıya olduklarını belirten Çataklı, "Binlerce kişinin çalıştığı, pek çok dijital alt yapının, veri kayıt sistemlerinin olduğu kurumların paylaştığı resmi verilerin yerine, hiçbir bilimsel temeli olmayan, tamamen uydurma, hesabı kitabı olmayan, sosyal medyada gelişi güzel telaffuz edilen maksatlı sayılara itibar etmemiz isteniyor." dedi.

Çataklı, "Bu işlerin sahada fiilen nasıl yürüdüğünü bilmeyen insanların,  FETÖ  ve PKK menşeli sosyal medya hesapların desteğiyle yaptıkları,  kirli bir propaganda ve algı oyunundan başka bir şey değildir. Bunları özellikle bot hesaplarla gerçekleştiriyorlar. 30-40 tane hesap,  bazen tek kişi tarafından yönetiliyor.  Bot hesapların örgütsel dağılımına baktığımızda da yüzde 31’inin FETÖ  yanlısı, yüzde 12’sinin de PKK/KCK yanlısı olduğunu görüyoruz." ifadelerini kullandı.

"Türkiye’de bulunan 5 milyon 500 bin yabancının tamamı sığınmacı değildir." diyen Çataklı, "Suriye iç savaşı nedeniyle ülkemize sığınmış olan geçici koruma altındaki Suriyeli sayısı 3 milyon 762 bin 686’dır. Bu sayının 122 bini  iki yıldır pasif kayıttır. Yani Türkiye’de bulunduklarına ilişkin hiç bir işaret yoktur. 320 bin 7 uluslararası koruma kapsamında işlemleri yürümekte olan yabancı bulunmaktadır. İki rakamı topladığımızda, yani geçici koruma altındaki Suriyeli sayısı ve uluslararası koruma kapsamında işlemleri yürüyenleri topladığımızda sayı 4 milyon 82 bin 693 eder ve toplam sığınmacı sayısına ulaşırız.  Geriye kalanlar ülkemizde ikamet izni bulunan düzenli göçmenlerdir. 2016 yılından bu yana toplam olarak 1 milyon 463  bin  272 düzensiz göçmen ve sığınmacı ülkemizden ayrımıştır. 2011'de bu yana 200 bin 950 Suriyeli vatandaş yapılmış olup bunların 47 bini Türkmendir." (İLKHA) Bu haberler de ilginizi çekebilir