• DOLAR 16.593
  • EURO 17.551
  • ALTIN 971.629
  • ...
Kadir gecesinde ahit tazelendi YÜZ BİNLERCE MÜSLÜMAN AKSA’DA BULUŞTU
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Mehmet Şakir Direkçi-Doğruhaber

Siyonist işgal rejimi geçen günlerde aldığı kararla Kadir Gecesi'nde Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya girmesine engel olacağını, sadece belli yaş gruplarına zorluk çıkarılmayacağını belirtmişti.

Ancak işgal rejiminin tüm engellemelerine, Batı Şeria tarafından geleceklere yaş sınırlaması koymasına ve 13-40 yaş arasını hiçbir şekilde Kudüs'e sokmama, 40-50 yaş arasındakileri de özel izinle sokma kararı almasına rağmen Müslümanlar, Kadir Gecesi’nde Mescid-i Aksa'ya akın etti.

Filistinliler ve farklı ülkelerden Filistin'e gelen yabancı Müslümanlar, başı rahmet, ortası bereket, sonu bağışlanma olan ramazan ayını uğurlamanın habercisi olan Kadir Gecesi'ni Mescid-i Aksa'da iftar açıp ibadet ederek idrak etti.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'nden yapılan açıklamada, ramazanın 27'nci gecesi idrak edilen Kadir Gecesi için Mescid-i Aksa'da yaklaşık 250 bin Müslümanın toplandığını duyurdu.

Bu kutsal geceyi Mescid-i Aksa'da geçirmek isteyen aileler de, burada yer sofraları kurarak oruçlarını açtı.

Ramazanın son günlerini Aksa'da itikafta geçirmek isteyen çok sayıda kişi de kutsal mabedin avlu ve bahçelerinde çadır kurdu.

BİNLERCE FİLİSTİNLİ BATI YAKA'DAN KUDÜS'E GELDİ

Öte yandan Kadir Gecesi için işgal altındaki Batı Yaka'dan Doğu Kudüs'e gelmek isteyen binlerce Filistinli, sözde israil ordusuna ait kontrol noktaları nedeniyle izdiham oluşturdu.

Erken saatlerden itibaren Kudüs'ün batısındaki Kalendiya ve Beytüllahim kontrol noktalarına gelen Filistinliler saatlerce beklerken, işgal askerleri burada çok sayıda kişinin Kudüs'e girişini engelledi.

İşgal makamları Batı Yaka'daki Filistinlilerin araçlarıyla kontrol noktalarından geçmelerine izin vermediği için Filistinliler buradan yürüyerek Kudüs'e girmek zorunda kalıyor.

Ayrıca işgal rejimi, Gazze Şeridi'ndeki tüm Filistinlilerin de ibadet etmek için Mescid-i Aksa'ya gitmelerine izin vermiyor.

MESCİD-İ AKSA’DA GERGİNLİK

Ramazan ayının başından bu yana, işgal askerlerinin himayesindeki fanatik Yahudiler tarafından Mescid-i Aksa'ya yapılan baskınlar nedeniyle Kudüs ve Mescid-i Aksa gerginlik yaşanıyor.

Fanatik çetelerin baskınlarının Filistinliler tarafından bastırılması nedeniyle işgal askerleri, 15 Nisan Cuma günü Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyerek kutsal mekanda ibadet eden cemaate saldırdı. Gözü dönmüş işgalciler, o gün 400’den fazla Filistinliyi caminin içinde esir aldı.

Öfkesi dinmeyen zalim güruh, 22 Nisan Cuma günü bir kez daha Mescid-i Aksa’daki Müslümanları hedef aldı. İşgalcinin saldırılarında onlarca Filistinli yaralandı.

Cuma günleri artan saldırıların ardından bölgedeki yüzbinlerce Müslümanlar, Ramazan ayının son cumasında Mescid-i Aksa’da buluşarak işgalciye gözdağı verdi.

 

Bu haberler de ilginizi çekebilir