• DOLAR 16.726
  • EURO 17.476
  • ALTIN 964.85
  • ...
Bloomberg: 4 Avrupalı şirket Gazprom'a ruble ile ödeme yaptı; 10 şirket ruble hesabı açtırdı 
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

isminin gizli kalması koşuluyla bilgi veren kaynağa göre birçok firmanın Kremlin'in bu talebini reddetmesine rağmen bir sonraki ödeme dönemi olan mayıs ayının ikinci yarısına kadar Polonya ve Bulgaristan'a uygulandığı şekilde doğal gaz sevkiyatı durdurulmayacak. Kaynağa göre Rusya boru hatları vasıtasıyla Avrupa'da 23 ülkeye gaz tedarik ediyor.

Polonya ve Bulgaristan'a yönelik doğal gaz sevkiyatı ruble ile ödemeler için Gazprom'un önerdiği mekanizmayı reddettikleri gerekçesiyle bugünden itibaren kesildi.

 Avrupa'nın Rus doğal gazına karşı seçenekleri ne? Rusya dışında hangi ülkelerden doğal gaz alabilir?
Ruble ile ödeme AB yaptırımlarını deler mi?
Avrupa Birliği'nin Rusya'ya Ukrayna'nın işgali dolayısıyla uyguladığı yaptırımlara karşı Rusya 1 Nisan'dan itibaren ödemelerin ruble ile yapılmasını talep etmişti. Gazprom bu tür ödemenin AB yaptırımlarını ihlal etmediğini öne sürüyor, ancak birlik üyelerine Kremlin'in önerdiği üzere Gazprom'da hem euro hem de ruble hesabı açmayı içeren mekanizmanın yaptırımları deleceği uyarısında bulunuluyor.

Avrupa Komisyonu, AB şirketlerinin yaptırımları delmeden Rusya'nın doğal gaz tahsilatını ruble cinsinden yapma talebini karşılamak için ödemelerini dolar veya euro cinsinden yaptıktan sonra rubleye çevrilmesi halinde sorun olmayacağını belirtiyor.

AB Komsyonu Başkanı Ursula von der Leyen Gazprom'un Polonya ve Bulgaristan'a yönelik doğal gaz sevkiyatını durdurmasını haksız ve kabul edilemez olarak tanımladı ve birliğin bu şantaja hazırlıklı olduğunu belirterek bütün üye ülkelerle işbirliği içinde bir plan oluşturacaklarını kaydetti.

Bu konuda Avrupa Birliği saflarını kırmış olan Macaristan Başbakanı Viktor Orban doğal gaz kesintisiyle karşı karşıya kalmamak için ülkesinin Rusya'nın talep etmesi halinde sevkiyatları ruble olarak ödeyeceğini söylemişti. Timetürk

Bu haberler de ilginizi çekebilir