• DOLAR 16.783
  • EURO 17.497
  • ALTIN 976.05
  • ...
Ramazan Bayramı öncesi tatlı imalâthanelerine denetim
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Gıda mühendisi ve veteriner hekimlerle birlikte ilçede bulunan tatlı imalâthanelerine denetim yapan belediye, zabıta ekiplerinin de katıldığı incelemelerde üretim alanlarının toplum sağlığı açısından uygunluğu, kalitesi ve yapım koşulları hassasiyetle incelendi.

Temizlik ve hijyenin ön planda olduğu denetimlerde olumsuz şartlara sahip işletmelere gerekli yasal uyarılar yapıldı.

Örnek işletmeler beyaz bayrak ile ödüllendiriliyor

Yapılan denetimlere ilişkin açıklama yapan Gıda Mühendisi Ertuğrul Gökhan Zilayaz, "Sıhhi açıdan gıda ile alakalı işletmelerin denetimini zaten rutin olarak gerçekleştirmekteyiz. Şu an Ramazan Bayramı dolayısıyla tatlı üretimi yapan işletmeleri denetliyoruz. İncelemeler sırasında 3 şeye dikkat ediyoruz: Birincisi işletme hijyeni, ikincisi personel hijyeni, üçüncüsü ise kullanılan alet, ekipman hijyeni olarak değerlendirebiliriz." dedi.

Gıda güvenliğinin önemli olduğunu vurgulayan Zilayaz, "Zeytinburnu Belediyesi’nin 14 yıldır 'Beyaz Bayrak' uygulaması bulunmaktadır.  Veteriner hekim ve gıda mühendisinden oluşan ekiple belli standartların üzerinde olan gıda işletmelerini bu bayrakla ödüllendiriyoruz. Zeytinburnulu vatandaşlarımız gayet emin olsunlar. Bu çalışmaları bugüne özel değil her gün devam ettirmekteyiz." diye konuştu. 

Bayram için tatlı alacak vatandaşlar nelere dikkat etmeli?

Tatlı alışverişinde bulunacak olan vatandaşlara tavsiyelerde bulunan Zilayaz, "Güvendikleri yerden alışveriş yapılmasını öneriyorum. Çünkü aldatmaya yönelik çok fazla tağşiş var. Fiyat konusu da çok önemli bir kriterdir. Biliyoruz ki belirli bir fiyatın altında bu işin üretimi olmaz. Vatandaşın kaliteli gıdayı ayırt etme konusunda en güvendiği şey midesi olmalı. Aldığı bir ürün onu rahatsız ediyorsa bir daha o işletmeyi tercih etmemeli. Vatandaşlarımıza Beyaz Bayraklı işletmelerimizden alışveriş yapmaları tavsiyesinde bulunuyorum." şeklinde konuştu. (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir