• DOLAR 17.933
  • EURO 18.41
  • ALTIN 1039.38
  • ...
BM: Libya'da bir an önce adil seçimler yapılmalı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

BM Genel Sekreteri Libya Özel Danışmanı Stephanie Williams, Libya'da Başbakan Abdulhamid Dibeybe ile temsilciler meclisinin de başbakan olarak seçtiği Fethi Başağa ile görüştü.

Williams, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Dibeybe ile görüşmesinde son gelişmeleri ve Temsilciler Meclisi'nin anayasa değişikliğini kabul etmesi ve yeni bir Başbakan belirlemek için aldığı kararı ele aldıklarını söyledi.

Williams, "Devam eden süreci gözden geçirdik ve tüm aktörlerin ve kurumların siyasi çerçevede çalışmasının ve her şeyden önce Libya'nın birlik ve istikrarı yararına sükunetin korunmasının önemini yineledim." dedi.

Williams, Başağa ile yaptığı görüşmeye ilişkin ise şunları kaydetti:

Bugün Başbakan adayı Sayın Fethi Başağa ile de görüştüm. Kapsayıcı, şeffaf ve uzlaşmacı bir şekilde ilerlemenin ve Trablusgarp'ta ve ülke genelinde istikrarı sürdürmenin gereğini vurguladım.

Mümkün olan en kısa sürede özgür, adil ve kapsayıcı ulusal seçimlerin yapılmasına odaklanılması gerektiğinin önemini vurguladım.

Libya'nın doğusunda yer alan Tobruk'taki Temsilciler Meclisi 10 Şubat'ta Fethi Başağa'yı başbakan olarak seçmişti.

Başbakan Abdulhamid Dibeybe, 11 Şubat'ta yaptığı açıklamada görevinin başında olduğunu söylemişti. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir