• DOLAR 17.944
  • EURO 18.41
  • ALTIN 1035.95
  • ...
Burkina Faso'da darbe iddiası
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Burkina Faso'nun başkenti Ouagadougou'daki askeri kamplarda silah sesleri duyulduğu belirtildi. Silah sesleri, darbe iddialarını da peşinden getirdi.

Sosyal medya üzerinden ülkede ordu tarafından darbe yapıldığı iddialarına hükümet yetkilileri açıklama yaptı.

Hükümet temsilcilerinden Alkassum Maigi, yaptığı açıklamada, ordunun iktidarı ele geçirdiği yönünde sosyal ağlarda bir takım asılsız bilginin dolaştığını söyledi.

Yoğun silah seslerini doğrulayan Maigi, ordunun iktidarı ele geçirdiği iddiaların yalan olduğunu ifade ederek halka sakin olmalarını istedi.

Hükümet açıklamasının yayınlanmasından sonra, Burkina Faso Savunma Bakanı General Aimé Barthélemy Simpore ulusal televizyonda konuştu. 

Simpore, ülkenin Cumhurbaşkanı Roca Marc Christian Kabore'nin tutuklandığına dair söylentileri yalanladı.

Simpore, "Tüm kamu kurumları ve hizmetleri normal şekilde çalışıyor." dedi.

Simpore, yoğun silah atışlarının yapıldığı kışladaki durumun normale döndüğünü ve olayın nedenleriyle ilgili soruşturmanın sürdüğünü söyledi.

Devlete ait Burkina Radyo ve Televizyonu, başkent Ouagadougou'daki bir kaç kışlada ve Pazar sabahı erken saatlerde bir hava kuvvetleri üssünde silah sesleri duyulduğunu bildirdi.

Bu haberin ardından sosyal ağlarda ordunun iktidarı ele geçirdiği iddiaları dolaşmaya başladı.

Şüpheli darbeciler tasfiye edilmişti

Burkina Faso'daki yetkililer 11 Ocak'ta ülkede iktidarı ele geçirmeyi planladıklarından şüphelenilen bir grup askeri gözaltına aldıklarını duyurdular.

Haklarında soruşturma başlatılan bu askerlerin genç subaylardan oluştuğu belirtildi. Geçtiğimiz birkaç ay içinde, Cumhurbaşkanı Kabore, ülkenin silahlı kuvvetlerinin komuta kademesinde bir dizi büyük görev değişikliğine gitti. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir