• DOLAR 16.783
  • EURO 17.497
  • ALTIN 976.05
  • ...
Erdoğan savaşa hazırlanan iki ülke arasında aracı olacak
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Circle Foundation tarafından düzenlenen; Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginliğin Avrupa ve NATO’ya olası etkileri konusunda yapılan bir online panelde konuşan Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, soruna çözüm bulunması konusundaki Türkiye’nin çabalarına değinerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın hem Rusya Devlet Başkan Vladimir Putin hem de Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile konuştuğunu belirterek, şunları söyledi:

“Hatta isterlerse her ikisini de Türkiye’ye gelmeye, aralarındaki sorunları ve farklılıkları çözmek için bir toplantı yapmaya davet etti. Türkiye, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimi azaltmak için oynayabileceği her türlü rolü oynamaya hazır. Bunu hem Rusya hem de Ukrayna’nın dostu hem de bir NATO müttefiki olarak yapıyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birkaç hafta içinde Ukrayna’ya bir ziyaret gerçekleştireceğini ve Zelenskiy ile görüşeceğini duyuran Kalın “Aynı zamanda sonuçları büyük ve geri döndürülemez olacak her türlü askeri harekattan kaçınmak için Ruslarla yakın temas halinde olacağız.” diye ekledi.

Erdoğan’ın Ukrayna’daki durumun çözümü için defalarca arabuluculuk teklifinde bulunduğu belirtilmelidir. Zelenskiy ayrıca Putin ile bir görüşme düzenlemeyi teklif etti ve ABD Başkanı Joe Biden‘den üçlü görüşmeler düzenlemesini istedi. Ancak Rusya’nın müzakere için acelesi yok.

 

 

Bu haberler de ilginizi çekebilir