• DOLAR 13.551
  • EURO 15.122
  • ALTIN 777.583
  • ...
“Afganistan'da bebekler kardeşleri aç kalmasın diye satılıyor”
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Afganistan, ABD'nin işgalinden kurtuldu ancak hem eski yöneticilerin yüklü miktarda yurt dışında para kaçırması hem de Dünya Bankası'nın Afganistan'ın parasına bloke koymasından dolayı zor günler geçiriyor. 

Guterres, BM Genel Merkezi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Afgan halkına yardım etmek için zamanla yarışıyoruz.'' dedi.

Afgan ekonomisinin çökmek üzere olduğu uyarısı yapan Guterres, ''Bebekler kardeşleri aç kalmasın diye satılıyor... İnsanlar ısınmak için eşyalarını yakıyor.'' ifadelerini kullandı.

BM'nin Afganistan'a yardım için bu yıl 5 milyar dolara ihtiyacı olduğunu belirten Guterres, dondurucu soğukların ve Afganistan'ın mal varlıklarının dondurulmasının Afgan halkı için ölümcül olduğunu söyledi.

Guterres, ''Böylesine acil bir durumda hayat ve ekonomiyi kurtaracak paranın kullanılmasını engelleyen kural ve koşullar askıya alınmalı. Uluslararası fonların kamu çalışanlarının maaşlarının ödenmesi ve sağlık, eğitim hizmeti veren Afgan kurumlarına yardım için kullanılmasına izin verilmeli.'' diye konuştu.

Afganistan Merkez Bankası'nın desteklenmesi ve Afgan döviz rezervlerinin koşullu serbest bırakılması için bir yol belirlenmesi gerektiğini belirten Guterres, Dünya Bankasına ise Afganistan'ın dondurulan 1,2 milyar dolarını serbest bırakması çağrısı yaptı. AA

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir