• DOLAR 16.885
  • EURO 17.833
  • ALTIN 992.103
  • ...
Sudan'da darbe karşıtı gösteriler sürüyor: Bir general öldü
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Ülkede sivil yönetim talep eden Binlerce Sudanprotestocu, başkent Hartum'da ve diğer şehirlerde sokaklara döküldü.

Protestocular Hartum'da toplanarak başkanlık sarayına ulaşmaya çalıştılar.

Hartum polisi, günün erken saatlerinde, büyük Hartum, Omdurman ve Bahri şehirlerini birbirine bağlayan bazı köprülerin kısmen kapatıldığını ilişkin bir bildiri yayınladı.

Köprülerin çoğunun girişlerinde ve cumhurbaşkanlığı sarayına ve ordunun genel komutanlığına giden iç yollarda askeri birlikler konuşlandırıldı.

Sudan polisi yaptığı açıklamada bugünkü gösterilerde Tuğgeneral Ali Barima Hammad'ın öldüğünü bildirdi.

Öte yandan bugünkü gösterilere ilişkin sosyal medyada paylaşılan görüntülerde göstericilerden bazılarının yaralandığı görüldü. Bugünkü gösterilerde ölü ya da yaralılara ilişkin herhangi resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

2 Ocak'ta Başbakan Abdullah Hamduk'un ülkedeki siyasi kriz ve protesto dalgaları arasında istifasını açıklamasından bu yana Hartum ve diğer şehirlerde sokak protestoları daha da arttı.

Sudan Silahlı Kuvvetleri genel komutanı Abdulfettah Al-Burhan'ın 25 Ekim 2021'de olağanüstü hal ilan etmesi ve Egemen Konseyi ve hükümeti feshetmesinin ardından ülkede siyasi bir kriz yaşanıyor.

Protestolarda şu ana kadar 60'ı aşkın göstericinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. (İLKHA)Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir