• DOLAR 13.551
  • EURO 15.122
  • ALTIN 779.41
  • ...
Silopi'de 10'uncu Z-Kütüphane'nin açılışı gerçekleştirildi
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Silopi Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce öğrencilerin okullarda bilgiyi sevme, öğrenme ve dinlenme etkinliklerine imkân veren sosyal etkinlik alanı olan Z-Kütüphanelerini her mahallede oluşturmak amacıyla başlattığı "11 mahallede 11 Z-Kütüphane" kampanyası devam ediyor.

Dicle Elektrik, Silopi Kaymakamlığı tarafından ilçe genelinde başlatılan "11 mahallede 11 Z-Kütüphane" kampanyasına destek vermek amacıyla Karşıyaka Mahallesi'nde tahsis edilen eski ve bakımsız bir binanın tüm tadilatını üstlenerek projeyi hayata geçirdi.

 

Projede Z-Kütüphane'nin yanında bilgisayar odası, bireysel çalışma odası ve molalarda stres atabilecekleri bir playstation odası oluşturuldu.  Toplam 250 metrekarelik alandan oluşan projede binanın tüm iç-dış tadilatı, engelli rampası, yangın çıkışları, ısı ve ses yalıtımı ile çevre düzenlemesi de gerçekleştirildi.

Silopi Kadın Eğitim Destek ve Kültür Merkezi yanında yapılan Z-Kütüphanesi, gerçekleştirilen açılış ile hizmet vermeye başladı.

"Gençler hem ders çalışacaklar hem de yazılım ve kodlama öğrenecekler"

Silopi Kaymakamı Can Kazım Kuruca ilçede şu ana kadar 9 adet Z-Kütüphane ve bir adet robotik kodlama atölyesi açıldığını belirterek Dicle Elektrik tarafından açılan 10'uncu Z-Kütüphanenin diğerlerinden farklı olarak bilgisayar odası, oyun odası ve okuma odasını da kapsayan küçük bir kompleksten oluştuğuna dikkat çekti.

Z-Kütüphane konseptinin gelenekle geleceği birleştiren bir özelliğe sahip olduğunu ifade eden Kuruca, "Burada Z kuşağı dediğimiz gençler hem ders çalışacaklar, hem de yazılım ve kodlama öğrenecekler. Diğer yandan klasik kütüphane anlayışından farklı olarak oyun alanında da zaman geçirip stres atabilecekler." diye konuştu.

Dicle Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Yaşar Arvas, Silopi'de bu nitelikte bir eğitim projesini gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını belirterek "Aldığım bilgiye göre, ilçede başka hayırsever kurumlar tarafından yapılan Z-Kütüphaneler de var. Ancak burada açılışını yaptığımız proje farklı olarak bütünsel bir anlayışla uygulandı. Zira projede Z-Kütüphane'nin yanında bilgisayar odası, bireysel çalışma odası ve molalarda çocukların stres atabilecekleri bir playstation odası da oluşturuldu. Yani proje aslında entegre bir eğitim hizmeti olarak tasarlandı. Ayrıca son derece metruk olan bir bina alınıp A'dan Z'ye tüm tadilatı çevre düzenlemesiyle birlikte gerçekleştirilerek modern bir yaşam alanına dönüştürüldü. Silopi'de özellikle içinde bulunduğumuz pandemi şartlarında çocuklarımızın okul dışında zaman geçirecekleri, kitap okuyacakları, ders çalışacakları ve bunu yaparken bir parça eğlenebilecekleri bir mekânın çok kıymetli olduğunu düşünüyorum." dedi.

"Bölgenin kalkınmasını görev addediyoruz"

Arvas, "Sadece ticari anlayışla hareket etmiyoruz. Bölgemizin kalkınmasına, refahına, istihdamına katkı sunmayı görev addediyoruz. Bir yandan 8 bine yaklaşan çalışan sayımızla bölgenin en geniş istihdam imkânlarını sunarken eğitim ve kültüre yönelik sosyal sorumluluk projelerimize de büyük önem veriyoruz." dedi. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir