• DOLAR 13.43
  • EURO 15.179
  • ALTIN 793.708
  • ...
Halk asgari ücretten vergi alınmamasını istiyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Asgari ücret komisyonu, ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde 1 Aralık Çarşamba günü gerçekleştirilecek. Toplantıda yeni yıldan itibaren geçerli olacak artış için işçi ve işveren temsilcileri bir araya gelecek.

 

Hem işçi hem de işveren tarafında farklı beklentiler olsa da kamuoyunun beklentisi, asgari ücretin önemli oranda artması. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada TÜRK-İŞ ile uzlaşmaya yakın olduklarını, 1-2 hafta içinde asgari ücret kararını vereceklerini bildirmişti.

Asgari ücrete ilişkin geçtiğimiz günlerde açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek için gereken çabayı gösteriyoruz. Asgari ücreti de benzer şekilde tespit ederek dar gelirlilerin üzerindeki yükü de hafifleteceğiz." ifadelerini kullanmıştı.

İLKHA mikrofonuna konuşan Siirtliler, asgari ücretin vergiden muaf tutulmasını istediler.

Asgari ücretten verginin kaldırılması gerekiyor”

Asgari ücret belirlenirken sadece çalışan değil, bakmakla yükümlü olduğu ailesinin de hesaba katılması gerektiğini belirten vatandaşlardan Tahir Alver, "Şu anda asgari ücretli geçinemiyor. Açlık sınırı da 10 bin TL’nin üzerine çıktı. 4 kişilik bir aileye 10 bin TL ancak yetiyor. Şu anda asgari ücret 2 bin 825 TL, bu para kiraya mı doğalgaza mı elektriğe mi neye yetecek? Hiç birine yetmez. Dolar 12 TL’nin üzerine çıktı ve paramız değer kaybetti. Asgari ücretten verginin alınmaması gerekiyor."

"Artan gıda fiyatlarına karşı asgari ücretli nasıl geçinsin?"

Asgari ücretli ve emekli maaşlarının, gıda ürünlerine yapılan zamlar karşısında eridiğini dile getiren Süleyman Örün, "Bugün çarşıya bulgur almaya gittim ama bana bir kilo bulgur 11 TL dediler. Ben nasıl geçineyim? Ben bir emekliyim ve 10 çocuğum var. Bana sorarsanız asgari ücret 5 bin TL’nin üstüne çıkması gerekiyor. Asgari ücretin vergisi olur mu? Olmamalı. Bir ekmek olmuş 2,5 TL, makarna olmuş 5,5 TL, asgari ücretli nasıl geçinsin? Hükümet bunlara bir önlem almalı ve asgari ücrete artış yaparken bunları göz önünde bulundurması gerekiyor." diye konuştu.

"Asgari ücretin en az 4-5 bin olması gerekiyor"

Asgari ücretin vergiden muaf tutulmasını, ücretlerinin iyileştirilmesi, asgari ücretlilerin daha fazla mağdur edilmemeleri gerektiğini ifade eden Mehmet Cihan Soysal, birçok ürüne yüzde 40’ların üzerinde zam yapıldığını, bu nedenle asgari ücretin en az 4-5 bin bandında olması gerektiğini söyledi.

"Asgari ücret iyileştirilmez ise iç krizler çıkabilir"

Sadece Türkiye’de değil, dünyayı etkileyen küresel bir krizin yaşandığına dikkat çeken Hasan Nayman, şunları söyledi:

"Hükümetimize güvenmek zorundayız. Yaşadığımız kriz dış güçlerin bir oyunudur. İnşallah bunu da atlatacağız ama birlik olmamız gerekiyor. Devletimizin de asgari ücretlileri unutmaması gerekiyor. Bu şekilde kesinlikle geçinemezler, iç krizler yaşanır, hükümet kesinlikle asgari ücretin üzerindeki vergiyi kaldırması şart." (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir