• DOLAR 13.622
  • EURO 15.306
  • ALTIN 793.874
  • ...
Omicron varyantı daha mı bulaşıcı?
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Güney Afrika'da ortaya çıkan Omicron varyantının ardından Türkiye dâhil birçok ülke, Güney Afrika ve o bölgedeki ülkelerden uçuşları askıya aldı.

Avrupa ve bazı ülkelerde görülmeye başlanan yeni varyant nedeniyle bir dizi farklı önlemler de alınmış durumda.

Yeni varyantla birlikte "Omicron varyantı daha mı bulaşıcı?" soruları akıllara geldi.

Konu hakkında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü farklı açıklamalar yaptı.

DSÖ: Henüz netlik yok!

DSÖ'nün Cenevre'deki genel merkezinden yapılan duyuruda, "Omicron'un Delta varyantı de dahil olmak üzere diğer varyantlara kıyasla daha bulaşıcı olup olmadığı (yani kişiden kişiye daha kolay bulaşıp bulaşmadığı) henüz net değil." denildi.

Açıklamada ayrıca Güney Afrika'da bu varyantın tespit edildiği bölgelerde vakaların arttığı, ancak bu artışının yeni varyanttan mı kaynaklandığının kesin olmadığı, epidemiyolojik çalışmaların devam ettiği ifade edildi.

ABD: Daha bulaşıcı!

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanının bir parçası olan ABD Ulusal Sağlık Enstitüsünden ise farklı bir açıklama geldi.

Enstitü Başkanı Francis Collins, yaptığı açıklamada, "Güney Afrika'da ne kadar hızlı yayıldığına bağlı olarak daha bulaşıcı olduğunu düşünüyoruz. Özellikle temas yoluyla iyi bulaşıyor." ifadelerini kullandı.

Collins aynı zamanda, Omikron varyantının Delta türünden ne kadar daha tehlikeli olduğunu söylemenin için henüz çok erken olduğunu ifade etti.

Collins, "Bir zamanlar bir beta türünden korkuyorduk, bunun Amerika Birleşik Devletleri'ne yayılacağını düşündük ancak bu olmadı." dedi.

Collins, yeni varyantın henüz ABD'de görülmediğini kaydetti. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir