• DOLAR 13.445
  • EURO 15.283
  • ALTIN 795.713
  • ...
Aliyev ile İran Cumhurbaşkanı Reisi görüştü!
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Aliyev, Reisi ile ilk kez bir araya geldiğini, bu görüşmenin İran ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin gelişmesine büyük ivme kazandıracağını söyledi.

İran ile ilişkilere büyük önem verdiklerini vurgulayan Aliyev, "Halklarımız kardeş halklardır. Yüz yıllardır birlikte yaşıyoruz. Akrabalık ilişkileri de oldukça geniştir. Ortak tarih ve kültür halklarımızı birleştiriyor. Bu çok güzel bir temeldir. İkili ilişkilerimizin modern tarihini bu temelde yazıyoruz." dedi.

Aliyev, İranlı mevkidaşıyla Kuzey-Güney ulaşım koridorunu, ayrıca Zengezur koridoru kapsamındaki iş birlikleri konusunu da müzakere etti, Zengezur koridorundan İran'ın da faydalanacağını kaydetti.

Reisi de Azerbaycan ile İran arasındaki ilişkilerin sadece komşuluk değil kalp ilişkisi de olduğunu, iki halkın kalbinin birlikte attığını belirtti.

İran ile Azerbaycan'ın ortak tarih ve medeniyete sahip olduğunu vurgulayan Reisi, "Tüm bunlar bizi daha da sıkı birleştiriyor. Başkalarının ilişkilerimize müdahale etmesine asla izin vermemeliyiz. Kendi sorunlarımızı kendimiz çözmeli, ilişkilerimizi ilerletmek için birlikte çalışmalı ve karşılıklı yarar sağlayan iş birliğini derinleştirmeliyiz. Şimdiye kadarki deneyimler, sorunlarımızı her zaman kendimiz müzakere ettiğimizde birçoğunu çözmeyi ve önümüze çıkan engelleri aşmayı başardığımızı gösteriyor. Azerbaycan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ve destekleyen ülkelerden biri İran olmuştur." ifadelerini kullandı.

Reisi, Karabağ konusunda ülkesinin tutumunu şöyle açıkladı:

"İran'ın dini liderinden devlet yöneticilerine kadar yetkililerin tamamı, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün ihlal edilmemesi ve toprak bütünlüğünün temin edilmesi gerektiği görüşündeydi. Azerbaycan başbakan yardımcısı ve dışişleri bakanının İranlı mevkidaşları ile yürüttükleri müzakerelerin ilişkilerimizi daha da derinleştireceğine, ilerleteceğine ve güçlendireceğine inancımız tamdır. Buyurun, sizin hizmetinizdeyiz."

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir