• DOLAR 16.225
  • EURO 17.379
  • ALTIN 967.439
  • ...
Siyonist rejimin saldırısında 20 Filistinli yaralandı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Nablus güneyindeki El-Leben eş-Şarkiye Beldesi Yerel Konseyi Başkanı Yakub Uveys, yaptığı açıklamada, bölgedeki iki okulun öğrencileri, aileleri ve belde sakinleri ile Siyonist rejimdeki yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin ordu desteğinde karşı karşıya geldiğini söyledi.

Uveys, bölgeye gelen 200 kadar Yahudi yerleşimcinin okul yolunda öğrencilerin önünü kestiğini anlattı.

İlk gerginliğin ardından saldırıya geçin Siyonist rejim ordusu ile Filistinliler arasında arbede yaşandığı, askerlerin kalabalığa gerçek mermi, plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla saldırdığı, Filistinlilerin ise onlara taşla karşılık verdiği bildirildi.

Siyonist rejim'in saldırısında yaklaşık 20 kişinin yaralandığı, 10'unun hastanede tedavi gördüğü, birinin durumunun ise ağır olduğu aktarıldı. Yüzlerce Filistinlinin de atılan göz yaşartıcı gazdan etkilendiği belirtildi.

Uveys, bölgedeki Yahudi yerleşimcilerin sosyal medya üzerinden "buradaki iki okulu ele geçirmeyi amaçladıklarına" dair çok sayıda paylaşım yaptığına işaret ederek, bugünkü saldırıların da bu amaca hizmet ettiğini söyledi.

Siyonist rejimli sivil toplum kuruluşu B'tselem'in son yayınladığı rapora göre, bu yılın başından eylül ayına kadar 251'i Filistinli çiftçilere olmak üzere Yahudi sivil işgalciler tarafından 451 saldırı gerçekleştirildi.

Raporda bahse konu sözde sivil işgalcilerin Filistinlilere saldırıları sırasında 183'ünde Siyonist rejim askerlerinin bölgede bulunduğu, bunlardan 104'ünde saldırılara Filistinlilere karşı plastik mermi, ses bombaları ve göz yaşartıcı gaz kullanarak katıldığı, 66'sında bölgede bulundukları ancak yerleşimcilerin saldırılarına göz yumdukları, 22 olayda da güvenlik güçlerinin yerleşimcilerin saldırılarına uğrayan Filistinlileri gözaltına aldığı ifade edildi.

Siyonist rejim'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria topraklarında 2 milyon dönümden büyük bir alanda inşa ettiği 280'den fazla işgal biriminde 450 bin kadar Yahudi yaşıyor.

Bu haberler de ilginizi çekebilir