• DOLAR 13.508
  • EURO 15.253
  • ALTIN 803.05
  • ...
CHP'li Bolu Belediyesi'ne soruşturma
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

TÜRKİYE İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), yabancılara su kullanımı ve nikâh ücretlerinde farklı tarife uygulanmasına yönelik Bolu Belediye Meclisi kararı hakkında resen inceleme başlattığını duyurdu.

CHP Bolu Belediyesi'nden yabancı uyruklular için utandıran karar
Bakan Gül'den CHP'li Tanju Özcan'ın ayrımcı kararına tepki
CHP'li Bolu Belediye Başkanı Özcan'ın "ırkçı" söylemleri tepki çekti
Bolu Belediye Başkanı Özcan hakkında soruşturma başlatıldı

TİHEK'ten yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan tarafından belediyede kıyılacak nikâhlarda yabancı uyruklu ve ilk evliliğini sonlandırarak yeniden evlenmek isteyen kişiler açısından yeni ücret tarifelerine ve yine yabancı uyruklu kişiler için su faturası ve katı atık vergisi başta olmak üzere bazı ücretlere 10 kat zam yapılacağına ilişkin farklı tarihlerde açıklamalar yapılmıştır. Söz konusu açıklamalar, misyonu insan haklarını korumak ve geliştirmek, ayrımcılığı önlemek ve kişilerin eşit muamele görmesini sağlamak olan Kurumumuz tarafından yakından takip edilmiştir. 

22 Kasım 2021 tarihinde Bolu Belediye Meclisi Kasım ayı ikinci oturumunda alınan yabancılara uygulanan su ücret tarifesinin dolar kuru üzerinden uygulanması ve yabancı uyruklu kişilerin nikâh ücretlerinin 100 bin TL olması yönündeki kararın Bolu Belediyesi Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edildiğine ilişkin haberler basına yansımıştır.

6701 sayılı Kanunun 9’uncu maddesinin birinci fıkrasının (g) bendine göre; “ayrımcılık yasağı ihlallerini resen veya başvuru üzerine incelemek, araştırmak, karara bağlamak ve sonuçlarını takip etmek” Kurumun görevleri arasında sayılmaktadır. Aynı Kanunun 5’inci maddesi uyarınca “kamusal ve özel alanda hizmet sunan gerçek ve tüzel kişilerin yürüttükleri faaliyetler bakımından bu hizmetlerden yararlanmakta olan veya yararlanmak üzere başvurmuş olan kişiler aleyhine ayrımcılık yapılması” yasaklanmış olup Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulunun 23 Kasım 2021 tarih ve 2021/283 sayılı kararı uyarınca yukarıda bahsi geçen Bolu Belediye Meclisi kararı hakkında resen inceleme başlatılmıştır." (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir