• DOLAR 5,7165
  • EURO 6,2917
  • ALTIN 276,042
  • ...
Allah Kulunu Nasıl Zikreder?
Doğruhaber


Adamın biri, geceleri devamlı Allah`ı zikrederdi. Bütün gecesi zikir-fikir içinde geçerdi. Zikir kalbine yerleşmiş, gönlüne tat vermişti. Birgün şeytan bu adama yaklaştı ve o­na, “Böyle devamlı Allah`ı zikretmen ne zamana kadar sürecek? Sen, gece-gündüz Allah diyorsun, peki bir kere olsun Allah da sana ‘buyur kulum’ dedi mi? Zikrinin karşılığını aldın mı? Madem sana bir karşılık verilmiyor, sen bu kötü halinle ve kara yüzünle ne zamana kadar Allah diyeceksin?” diye vesvese verdi.

Bu vesvese adama tesir etti. Kalbi karıştı, o­nu gerçek zannetti. ‘Demek ben, Allah`ı zikretmeye layık bir kul değilim ki bana karşılık verilmiyor’ diyerek zikri bıraktı ve uyudu.

Gece rüyasında Hz. Hızır’ı gördü. Hz. Hızır o­na:

-“Allah`ı zikretmeyi niçin terk ettin, zikirden niçin pişmanlık duydun?” diye sordu.
Adam:

-Ben sürekli “Allah Allah” diye zikrettim, fakat bir gün olsun Allah`tan ‘buyur kulum’ diye bir karşılık duymadım. Ben bu işe layık olmadığımdan ve Allah`ın kapısından kovulmaktan korkuyorum.
O zaman Hz. Hızır adamı şöyle uyardı:

-Senin “Allah Allah” demen, O`nun “buyur kulum” demesidir. O (c.c) seni zikretmese sen O`nu hiç zikredemezdin. Senin O`na kavuşma arzusu ile amel edip çırpınman O`nun tarafından sana verilmiş bir cezbedir. O seni sevmese kendi yolunda koşturmazdı. Senin Allah`tan korkun ve O`na duyduğun aşk, O`nun sana lütfudur. Senin her ‘Ya Rabbi’ diye inleyişinde O da sana yönelir, seni dinler ve karşılık verir. Allah bir kulun kalbini bağlarsa, o kul Allah`ı zikredemez. Allah yolunu açmazsa, kul dua edemez. Sen başına gelen bir dert içinde Allah diyorsan, O sana kendisini zikrettirmek için bu derdi vermiştir. Gaye seni kendisi ile meşgul etmektir. Korkma, Allah de! Zikre ve duaya devam et. Hiçbir zikir ve dua karşılıksız kalmaz. Zerre kadar bir amel dahi zayi olmaz. Allah, Firavun`a mal verdi, dert vermedi. O da hiç inleyip zikretmedi. Allah`ı zikrettiren dert, O`nu unutturan maldan ve sıhhatten daha hayırlıdır.

 
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir