• DOLAR 16.398
  • EURO 17.566
  • ALTIN 974.587
  • ...
Gaziantep’te Mevlid-i Nebi programına halk yoğun ilgi gösterdi
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezinde (ŞKM) düzenlenen program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Vefa” temasıyla düzenlenen konferansta konuşan Gaziantep İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Nihat Hatipoğlu, vefanın İslam ahlakının en önemli unsurlarından olduğunu söyledi.

“Kur’an-ı Kerim bizlere Hazreti Peygamber’i örnek almayı emretmektedir”

Mevlid-i Nebi Haftası’nın “Vefa” temasıyla kutlanıldığını anımsatan Hatipoğlu, “Vefa; başta Cenab-ı Hak olmak üzere O’nun biricik Resulü Hazreti Muhammed Mustafa’ya (sallallahu aleyhi ve sellem), daha sonra insanın kendisine, ailesine, akrabalarına, eşine, dostuna, çevresine ve bütün varlıklara karşı emanet ve sadakat temelli münasebet kurmasıdır.” dedi.

Vefanın önemine dikkat çeken Hatipoğlu, “İletişim teknolojilerinin durmaksızın gelişim gösterdiği günümüzde, insani ve toplumsal meziyetlerden olan vefa ne yazık ki toplumumuzda ahlakla ilgili bir değer olarak hızla unutulmakta ve gün geçtikçe de kaybolmaya yüz tutmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Peygamber Efendimizin vefa adına Müslümanlara miras olarak bıraktığı hasletlere değinen Hatipoğlu, kulun Rabbine, insana, çevreye, ailesine ve ahde vefalı olması gerektiğini belirterek, “Kur’an-ı Kerim bizlere Hazreti Peygamber’e iman etmeyi, itaat etmeyi, muhabbet göstermeyi ve O’nu örnek almayı emretmektedir.” şeklinde konuştu.

Müslümanları Hazreti Peygamber’e vefa göstermeye sevk eden dinamiklerden bahseden Hatipoğlu, sahabelerin dünyasında vefa duygusunun önemli yerinin olduğunu ifade etti.

Hatipoğlu, vefanın zıttının nankörlük ve inkarın da en büyük vefasızlık olduğunu vurguladı.

“Peygamber Efendimiz her yönüyle tam bir vefa örneğiydi”

Sinevizyon gösterimi ile devam eden programda Gaziantep İl Müftüsü Doktor Hüseyin Hazırlar da şunları söyledi:

“Amacımız; milletimizin her ferdinin yüreğindeki peygamber sevgisini daha da pekiştirmek, o mukaddes sevgi ile birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı canlı tutmak ve daha da canlandırmaktadır. O'nun öğrettiği insani ve ahlaki erdemleri; söz, tutum ve davranışlarımızın merkezine oturtmaktır. Biliyoruz ki insanı yeryüzünde önemli, varlık aleminde de üstün kılan yönü bir değerler sistemine sahip olmasıdır. Bu değerlerin en önemlilerinden birisi de vefadır. Vefa, her şeyden önce yüce Allah'a gönülden bağlılık, sadakat ve itaattir. Hiçbir şeyi ortak koşmadan muhabbetle, marifetle ona yönelmek, ibadet ve salih amellerle O'na yaklaşmaya gayret etmektir. Peygamber Efendimiz Rabbine, ailesine, komşusuna, topluma, çevreye hasılı her yönüyle tam bir vefa örneğiydi.”

Hazırlar, “O’nu anmak, anlamak, anlatmak, vefa Peygamberinin örnekliğini paylaşmak için merkezde Şehitkamil ve Şahinbey müftülüklerimizle ayrıca her ilçemizde ilçe müftülüklerimizle bir çok program gerçekleştirdik. Üniversite öğrenci yurtlarında, liselerimizde, eğitim kurumlarımızda, radyolarda,  camilerimizde birçok alan ve mekanda programlar gerçekleştirdik.” şeklinde konuştu.

Program Mevlid-i Nebi yarışmasında dereceye girerek ödül kazanan üniversite öğrencilerine ödül verilmesi ile son buldu.

Programa, Gaziantep Valisi Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Berk, üniversite rektörleri, ilçe kaymakamları, ilçe müftüleri, protokol, din görevlileri, öğrenciler ve halk katıldı. (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir