• DOLAR 13.139
  • EURO 14.958
  • ALTIN 758.358
  • ...
Gaziantep’te çiftçilere gübre dağıtıldı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Çiftçilere yönelik desteğini sürdüren Şahinbey Belediyesi, tarımsal üretimi arttırmak ve çiftçileri desteklemek adına 5 yıldan bu yana 13 bin 70 ton gübre dağıtımı gerçekleştirdi.

Şahinbey Belediyesi, Şahinbey ilçesinin kırsal Kapcağız Mahallesinde 3 bin tonluk gübre dağıtımını düzenlenen törenle başlattı.

Düzenlenen törende konuşan Şahinbey Kaymakamı Tahir Şahin, Şahinbey Belediyesi'nin vatandaşlara önemli katkıları olduğunu belirtti.

Gaziantep Valisi Davut Gül’ün önderliğinde Şahinbey Belediyesi’nin katkılarıyla Şahinbey’de yaşamın değiştiğini ifade eden Şahin, “Şahinbey’de 261 bin olan öğrenci sayısı 283 bin oldu. Sadece bir yılda 20 bin öğrenci artışının olduğu bir ilçede yaşıyoruz. Bu ilçenin sadece tedarik zincirinde kendi ölçeğini oluşturabilmesi için tüm paydaşların çok gayretli çalışması gerekiyor. Bu noktada doğumdan ölüme hayatın tüm alanlarında Şahinbey Belediyemiz vatandaşlarımıza çok değerli katkılar sunuyor. Tarım bu sürecin sadece bir tanesi. Bu başarının sürdürülebilir halde olabilmesi için herkesin birbirine destek olması gerekiyor. Dünyanın yaşadığı krizi bu millet cumhurbaşkanımızın önderliğinde atlatacak ve daha güçlü Türkiye olma yolunda adımlar atacaktır. Çalışmalarından dolayı Şahinbey Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise ekilmeyen alanın kalmadığını bu nedenle verim artışını arttıracak çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

“Verimi artırmamız gerekiyor”

Birkaç gün önce arpa ve buğday tohumu dağıtımı yaptıklarını hatırlatan Tahmazoğlu, “Şimdi de gübre dağıtımına başladık. Daha sonra ise yem dağıtımı için çalışmalara başlayacağız. Çiftçimizin ihtiyacı olanları zamanın da ve vaktinde onlara yardımcı olmak için karşılıyoruz. Pandemiden dolayı dünyanın dengesi bozuldu. Özellikle üretim anlamında sıkıntılar var. Araba üreticileri dahi çip bulamadıkları için araç üretimini düşürdüler. Tarım üretiminin azlığından dolayı gıda fiyatlarında ciddi bir artış var. Gübrede de aynı nedenlerden dolayı daralma var. Ancak birlik ve beraberlik içerisinde cumhurbaşkanımızın önderliğinde cumhur ittifakı ile daha güzel günlere gideceğiz.  Bu yıl yem dağıtımında çiftçimize iki türlü yem seçeneği sunacağız. Onlar hangisini isterlerse onu dağıtacağız. Ekili alanların sonuna geldik. Ekilmeyen alan kalmadı. Şimdide verimi nasıl arttırabilirizin çalışmalarına bakmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“Verilen destekler bizleri gururlandırıyor”

Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan, verilen desteklerle daha da gururlandıklarını belirterek, “Geçtiğimiz hafta sonu katıldığım bakanlık toplantısında oraya gelen İl Müdürleri bizi Şahinbey’e bağla diye ricada bulunuyorlar. Burada ki çalışmaları orada anlatırken göğsümüz kabarıyor. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi bozmasın. Verilen destekler gerçekten çok önemli ve bunların övgülerini gururla yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Dünya genelinde gübre sıkıntısı var”

Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürü Mustafa Aslan, Şahinbey Belediyesi’nin verdiği desteklerle her zaman çiftçinin yanında olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Şahinbey Belediye Başkanımızın hızına yetişemiyoruz. Çiftçilerimize tohum, gübre, yem, fide ve fidan dağıtımı yapıyor. İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerimizle birlikte arı gibi çalışıyorlar. Bu gübrenin dağıtımında bizlere destek verenlere teşekkür ediyorum. Çünkü şu anda dünya genelinde gübre sıkıntısı var. Şahinbey Belediye Başkanımızın vermiş olduğu desteklerle ve önceden yapılan çalışmalarla gübreleri çiftçilerimize getirebildik. İnşallah toprağımıza bereket katıp verimimizi arttırır. Türkiye’de örnek bir belediyeyiz. Bunları söylemek çok sıradanmış gibi görünse de gerçekten çok büyük işler Şahinbey Belediye Başkanımıza ve kaymakamımıza çok minnettarız.”

“Gübreyi serpme olarak atmamanız gerekiyor”

Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürü Doktor Nevzat Aslan da dağıtılan gübrenin özelliklerinden bahsederek, “Bu gübreleri tarla bitkileri için atıyorsak, mibzerle ekilip toprak altına veriliyor. Ancak, fıstık veya zeytin bahçesine atılacaksa iki şeye dikkat edilmeli, bu gübre taban gübresi içinde fosfor ve azot dediğimiz iki madde var ve ayrıca çinko ile de zenginleştirilmiş. Gaziantep topraklarının yüzde 96’sı çinko anlamında eksik. Bu nedenle çinkolu gübre tercih edilmesi önemli. Bu gübreyi kesinlikle serpme olarak atmamanız gerekiyor. Bu gübre mutlaka toprak altına verilmelidir. İkinci olaraktan içerisine hayvan gübresi koymak gerekir.” diye konuştu.

“Gübre ve tohuma talep arttı”

Şahinbey Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mustafa Güzel, çiftçiliğin çok önemli olduğunu belirterek, “Beş yıldır devam eden gübre, tohum, silajlık mısır ve daha birçok konuda Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu çiftçilerimize destek oluyor. Özellikle bu yıl tüm dünyada gübre tedariki ile ilgili ciddi bir sıkıntı var. Buna bağlı olarak gübre fiyatları sadece ülkemizde değil tüm dünyada yükselmiş durumda. Geçtiğimiz yıla göre bu yıl çiftçilerimiz gübre ve tohuma daha çok talepte bulundular. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak ne kadar arazi varsa hepsinin ekilmesini istiyoruz. Verilen bu desteklerde bizleri oldukça mutlu ediyor. Bu anlamda Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak da belediyelerin tarıma vermiş olduğu desteğin çok önemli olduğunu belirterek, “Beş yıldan bu yana Şahinbey Belediyemiz çiftçilerimize destek oluyor. İlk yıl yapıldığında bu sadece bir yıl yapılıp devamı gelmeyecek şeklinde düşünmüştük. Ancak Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu bizlere desteğin devam sözünü verdi ve ‘çiftçilerin yanında olacağız’ dedi. Bu anlamda başkanımıza ne kadar teşekkür etsek azdır.” dedi. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir