• DOLAR 16.192
  • EURO 17.466
  • ALTIN 965.283
  • ...
Midyat’ta Mevlid Kandili dualarla idrak edildi
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Hazreti Muhammed'in dünyaya geldiği gün olarak kutlanan Mevlid Kandili, tüm Türkiye'de olduğu gibi Mardin’in Midyat ilçesinde de yediden yetmişe halkın katılımıyla camilerde dualarla ihya edildi. Özellikle Mevlid Kandili'ni ihya etmek için camiye gelen çocuklar programlara yoğun ilgi gösterdi.

Midyat İlçe Müftülüğü tarafından yatsı namazını müteakiben merkez Hacı Kasım Altunkaya Camisinde düzenlenen programda Kur’an-ı Kerim tilaveti, vaaz, üç dilde Mevlid-i Şerif, salâvat ve dua edilerek Mevlid Kandili idrak edildi.

Mevlid programında Midyat İlçe Müftüsü yatsı namazını kıldırdı. Ardından İmam-Hatipler tarafından Kur’an-ı Kerim, üç dilde Mevlid-i Şerif okundu, ilahi, salâvat ve dua ile program sona erdi.

 

Programda bir vaaz veren, İlçe Müftüsü Mehmet Tahir Pekim, Hazreti Peygamberin örnek hayatı ve ahlakından önemli kesitler aktararak vefa ahlakına dikkat çekti.

Bu yılki Mevlid Haftasının temasının ‘Hazreti Peygamber ve Vefa Toplumu’ olarak belirlendiğini belirten Pekim, “Vefa ve iman, ikiz gibi birbiriyle ilişkilidir. Peygamber Efendimizin yaşantısında vefa ahlakı üst seviyededir. Hazreti Hatice annemize vefasını hepimiz biliyoruz. Efendimiz ta o zamanda bizleri kardeşlerim diye anmıştır.  Peki, bizler bu vefaya karşı nasıl karşılık veriyoruz. Peygamberimizi anmaktan ziyade onu anlamak ve sünnetine uygun yaşamak bizim görevimizdir. Onun hayatı bir vefa örneğidir. Şimdi sıra bizde. Onun yolunun emanetine sahip çıkmamız gerekmiyor mu? İmanımızın gereği sözümüzü yerine getirmeliyiz. Efendimizin huzuruna vardığımızda, onun emanetine sahip çıktığımızı ve vefa gösterdiğimizi söyleyebilelim. Bizi bu gece buraya toplayan tabiî ki onun sevgisidir.” diye konuştu.

Vaazın ardından İlçe vaizi Nurullah Nur tarafından okunan dua ile program sona erdi.

Emekli Öğretmen Musa Kaçar, kandil ile ilgili duygularını şu şekilde dile getirdi: “Allah tekrar nasip etsin inşallah. Mevlid Kandili, Peygamber Efendimizin dünyaya teşrifleriyle âlemlerin nura boğulduğu bir gecedir. Bu gece kurtuluş ve rahmet gecesidir. Rahmete erme ve Allah-ü Zül celalin rızasını kazanma gecesidir. Bu gece Efendimize ümmet olma gecesidir. Öyleyse bu geceyi iyi değerlendireceğiz ki yarınlarımız daha iyi ve güzel olsun. Daha aydın olsun. Allah’ın rızasına nail olmaya sebep olsun. Memleketimiz ve İslam alemi için hayırlara vesile olsun. Allah tüm dualarımızı kabul eylesin ve rızasına uygun amel etmeyi nasip eylesin.” (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir