• DOLAR 16.386
  • EURO 17.599
  • ALTIN 976.841
  • ...
Cizre’de Mevlid Kandili camilerde coşkuyla kutlandı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Cizre’de, Peygamber Efendimizin dünyaya teşrifinin 1450’nci yıl dönümü dua, ilahi ve salavatlarla ihya edildi. Hazreti Muhammed'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) dünyaya teşrif ettiği gece olarak idrak edilen Mevlid Kandili, Cizre Hz. Nuh as. Camiinde idrak edildi.

Mevlid Kandil’ini idrak etmek isteyen Cizreliler, yatsı namazına müteakip çocuklarıyla birlikte kentteki camilere akın ettiler. 

Cemaatle kılınan yatsı namazının ardından eller semaya açılarak dualar edildi. Daha sonra Mevlid-i Şerif, ilahiler, salavatlar ve dualarla kandil ihya edildi.

 

Program sonunda açıklamalarda bulunan Cizre İlçe Müftüsü Süleyman Baran, rol model isteyenlerin Peygamber Efendimizin vasıflarını örnek alması gerektiğini belirtti.

Cizre İlçe Müftüsü Süleyman Baran

"İslam bayrağı altında toplanma amacımız ve hedefimiz olmalı" diyen Süleyman Baran, “Bugün Peygamber Efendimizin dünyaya gelişinin 1450’nci yıl dönümünü camimizde kutladık. Mevlid-i Nebi demek Peygamber Efendimizin dünyaya teşriflerinin yıl dönümü demektir. Bu günü ihya etmemizin amacı, Peygamber Efendimize tabi olduğumuzu, sevdiğimizi, efendimizin şefaatini umduğumuzu, Onu kendimize rol model alacağımızın bir göstergesidir. Bu vesileyle halkımıza diyoruz ki eğer bir baba istiyorsanız Peygamber Efendimizin babalık vasfına bakın, eğer devlet adamı istiyorsanız Peygamber Efendimize bakın, bir idareci, bir komutan, bir siyasetçi görmek istiyorsanız Peygamber Efendimize bakın. Biz, Onun hayatını, yaşantısını birebir canlı tutmaya ve hatırlatmaya, Ona ümmet olmak için Mevlid-i Nebi vesilesiyle halkımızla böyle bir etkinlik yaptık. Umudumuz Peygamber Efendimizi hayatımızda canlı tutmak ve ümmet olmak bilincini bir araya getirmektir. Peygamber Efendimiz tüm dünyanın peygamberidir. Burada dil, ırk ve mezhep gözetmeksizin ümmetin bir çatı altında, İslam bayrağı altında toplanma amacımız ve hedefimizdir.” dedi. (İLKHA)Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir