• DOLAR 13.477
  • EURO 15.338
  • ALTIN 771.758
  • ...
Jüpiter’in uydusunda yaşam izleri tespit edildi
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

NASA, Jüpiter'in uydularından biri olan Europa ile ilgili yeni bir keşif ile gündeme geldi. Hubble Uzay Teleskobu ile yapılan gözlemde Europa'da su buharı tespit edildi.
Buzlu yüzeyinin altında yaşan için elverişli koşullar sunabilecek bir okyanus bulunan Europa uydusunun atmosferik yapısı inceleniyor.

Güneş'ten yaklaşık 1 milyar km uzaklıkta bulunan Europa'da ilk olarak 2013 yılında su buharı tespit edildi. Dünya'da bulunan gayzerlere benzerliğiyle dikkat çeken bölümler, su buharını 100 kilometre yükseliğe kadar yükseltebiliyor.

1999'dan 2015'e kadar uzanan Hubble gözlemlerinde Europa'nın daha geniş bir alanına benzer miktarlarda su buharı yayıldığı bilgiler arasında yer alıyor.
KTH Kraliyet Teknoloji, Uzay ve Plazma Fiziği Enstitüsü'nden Lorenz Roth tarafından, yakın zamanda Jüpiter'in uydusu Ganymede'nin atmosferinde su buharının keşfi yapıldı.

Bu tespit, NASA'nın Europa Clipper'ı ve Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) Jüpiter Icy Moons Explorer (JUICE) görevi de dahil olmak üzere gelecekteki sondalar tarafından Europa'nın derinlemesine araştırılacağı açıklandı.

Kaynak: shiftdelete.net

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir