• DOLAR 12.795
  • EURO 14.44
  • ALTIN 733.528
  • ...
Fransız gençlerine göre laiklik elden gidiyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Fransa'da gerçekleştirilen bir kamuoyu yoklaması genç nüfusun yüzde 60'ından fazlasının laikliğin tehlikede olduğunu düşündüğünü işaret etti.

Fransız nüfusunun 18-30 yaş arası gençlerini temsilen bin 14 kişinin katıldığı ankete göre gençlerin yüzde 63'ü Fransa'da laikliğin tehlikede olduğunu düşünüyor.

Sağcı Marianne dergisinin 2020'de yaptırdığı ankette ise bu oran yüzde 70'te bulunuyordu.

Kota yöntemi ile gerçekleştirilen anket katılımcılarının yüzde 57'si, ayrıca laikliğin savunulmasının Müslümanları karalamak isteyen gazeteciler ve siyasi kişilikler tarafından bir araç olarak kullanıldığı kanısında. Bu oran geçen sene de aynı seviyedeydi.

Laikliğin tanımında bölünme

Ankette "Laikliği nasıl tanımlarsınız?" sorusu ise gençlerde tam bir fikir ayrılığının yaşandığını gözler önüne seriyor.

Yüzde 27'lik bir kesim laikliği dinlerin eşit olması olarak görürken, yüzde 24, laikliğin vicdan özgürlüğünü sağladığı kanısında. Gençlerin yüzde 23'ü ise din ile devleti birbirinden ayıran bir kavram olarak tanımlıyor laikliği.

Gençlerin yüzde 62'si öğretmenlerin öğrencilerine ifade özgürlüğünü göstermek için dinleri karikatürize eden veya "alay eden" çizimleri göstermelerini haklı buluyor.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir