• DOLAR 16.192
  • EURO 17.466
  • ALTIN 965.283
  • ...
Altın fiyatları ne olur? Kuyumcular ne diyor?
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Uzun bir aranın ardından altın fiyatları bir kez daha yükselişe geçti. Yükselen altın fiyatlarını değerlendiren Batman’daki kuyumcular, İLKHA muhabirine yaptığı açıklamada, altın fiyatlarının daha da artacağı öngörüsünde bulundu.

Aylar sonra altın fiyatlarının tekrar artmaya başladığını ifade eden kuyumcular, bu durumun hem kendilerini hem de vatandaşları olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Altın fiyatlarının düşük olmasının piyasa için çok faydasının olduğunu, halkın altın ihtiyaçlarını rahatlıkla karşıladığını dile getiren kuyumcular, fiyatların tekrar yükselmesiyle satışlarının durma noktasına geldiğini kaydetti.

“Uzun süre düğünler yapılamıyordu”

Salgınla birlikte altın fiyatlarının bayağı arttığını vurgulayan kuyumcu esnafı Şehmus Taşan, “Pandemi nedeniyle altın fiyatları bayağı yükselmişti. Pandemi nedeniyle uzun bir süre düğünler yapılamıyordu. Altın fiyatları bir süre inişe geçti. Daha sonra bir süre altın fiyatlarında iniş çıkışlar yaşandı. Şu an altın fiyatı geçen seneye göre henüz yükselmedi. Geçen sene has altının gramı 540 liraya kadar çıkmıştı, sonra 450 liraya kadar indi.” diye konuştu.

Şehmus Taşan

“Satışlarımız durdu”

Altın fiyatlarının tekrar yükselişe geçtiğine dikkat çeken Taşan, şöyle devam etti: “Altın fiyatları düşünce çok faydasını görüyorduk. Düğün için ihtiyacı olanlar altın aldılar. Şu an tekrar yükseldiği için satışlarımız durdu. Altındaki bu artışın dolardaki artıştan ve dünya piyasasından kaynaklandığını tahmin ediyoruz. Vatandaş bu yükselişten çok şikâyetçi ama altın fiyatlarının daha da artacağını tahmin ediyoruz.”

Kudbettin Turan

“Ne olacağını kestiremiyoruz”

Altın fiyatlarının yükselmesinin herkesi etkilediğini kaydeden bir diğer kuyumcu esnafı Kutbettin Turan ise şunları söyledi:

“Altın fiyatları şu anda tekrar yükselişe geçti. Başta kuyumcu esnafı gibi bütün esnaflar bu durumdan etkileniyor. Şu anda çeyrek altının fiyatı 850 lirayı geçtiği için müşterilerimizde alamıyor. 3 aydır altın fiyatları bir seviyede durmuştu, tekrar yükselişe geçti. Pandemiden önce altında bir seviye vardı. Aşağı yukarı biraz inip çıkıyordu, normal seyrinde devam ediyordu ama şu anda altın fiyatları çok yükseldiği gibi günlük değiştiği için ne olacağını kestiremiyoruz.”

“Eskisi gibi altın alan yok”

Altın fiyatlarının daha da yükseleceği öngörüsünde bulunan Turan, “Eskisi gibi yatırım için altın alan yok. Böyle devam ederse altın fiyatları yükselecek.” ifadesini kullandı.

Şehmus Kaplan

Batman Kuyumcular Derneği Başkanı Şehmus Kaplan, yaptığı yazılı açıklamada, altın fiyatlarının yükselmesinin dolardan kaynaklandığını, vatandaşların altın alıp bozmada şu anda tedirgin olduğunu ifade etti.(İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir