• DOLAR 13.482
  • EURO 15.367
  • ALTIN 770.994
  • ...
Bakan Akar’dan Yunanistan’a “Provokasyon” tepkisi
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Düzenlenen törende konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bölge genelinde askerî ve siyasi alanlarda yoğun değişim ve gelişmelerin olduğunu, bunları yakından takip ettiklerini ifade etti. Bakan Akar, gelişmeler sonucunda Türkiye’ye yönelebilecek her türlü risk, tehdit ve tehlikeye karsı alınması gereken tüm tedbirlerin alındığını belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin uluslararası alanda özne hâline geldiğini bildiren Bakan Akar, bununla birlikte Türkiye’nin etki ve ilgi alanının da genişlediğini aktardı.

TSK’nın bir bütün hâlinde Cumhuriyet tarihinin en yoğun dönemini yasadığını, Kara, Deniz ve Hava kuvvetlerinin muharip unsurlarının tamamının angaje durumda olduğunu bildiren Bakan Akar, askerlerin tüm görevlerini başarıyla yerine getirdiğini vurguladı.

Bakan Akar, “15 Temmuz sonrasında bazı fitne fesat yuvaları çalıştı ama muvaffak olamadı. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz bir bütün hâlinde kendisine verilen görevleri yaptı, yapmaya devam ediyor. Deniz Kuvvetlerimiz 2020 yılında bir yılda 200 bin saat seyir yaparak Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdı. 182 gün kıyıya gelmeden görev yapan gemimiz oldu. Deniz Kuvvetlerimiz hainlerden temizledikçe güçlendi, güçlenmeye devam ediyor.” diye konuştu.

Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta Yunanistan ile yaşanan problemlere değinen Bakan Akar, şunları söyledi:

“Biz Yunanistan ile problemlerin uluslararası hukuk çerçevesinde, iyi komşuluk ilişkileri içinde diyalog yoluyla siyasi çözümler bulunarak çözülmesini, barış̧ ve huzur ortamında iki taraf halklarının zenginliklerden yararlanarak güven ve refah içinde yasamasını istiyoruz. Bizim samimi kanaatimiz, dileğimiz bu. Yunanistan’da üst düzey siyasilerin yaptığı açıklamalar akıl, mantık dışı. Uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkilerine uymuyor. Maalesef özellikle Yunanistan’daki bazı siyasiler saldırgan eylem ve söylemleriyle ikili ilişkileri bozmak için sorunlara aklen ve mantıken çözüm bulmak yerine gerilimi tırmandırıyor. Bunların beyhude gayretler olduğunu, bu tür eylem ve söylemlerle Türkiye’ye galebe çalamayacaklarını bilmeleri gerekir.”

Yunanistan’daki hem siyasi hem askerî liderleri akla, mantığa ve olaylara aklıselimle bakmaya davet ettiklerini belirten Bakan Akar, bazı eski asker ve siyasetçilerle akademisyenlerin bunları gördüğünü, Türkiye’nin haklı olduğunun görülmeye başlandığını ifade ettiklerini söyledi.

“Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi birtakım tatbikat, faaliyetlerle bir yere varabileceklerini zannediyor.” diyen Bakan Akar, şöyle konuştu:

“Yunanistan’da özellikle son dönemlerde bazı ülkelerin teşvik ve kışkırtmalarıyla bazı anlaşmalar yapmak suretiyle bir silahlanma sevdası başladı. Önce matematik, önce tarih bunlara bakın. Bu tür girişimlerle Türkiye’ye karşı üstünlük sağlayamazsınız, bu gayretten vazgeçin. Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik durum malum, ciddi borç içindeler. Silahlanma sevdasıyla birtakım boş harcamalar yaparak ekonomiyi daha da kötüleştirmekte ve Yunan halkının refahına kastedilmektedir. Bunu Yunanistan’daki aklıselim kişilerin görmesi lazım. Bu girişimlerin hiçbirinin ilerlemesi mümkün değil. Buna karşı alınması gereken ne tedbir varsa aldık, alıyoruz. Bu konuda son derece azimli, kararlı ve muktediriz.”

Türkiye ve Yunanistan arasındaki istişari, güven ve güven artırıcı önlemler görüşmeleriyle NATO Karargâhındaki ayrıştırma usulleri toplantılarını diyaloğun geliştirilmesi için birer fırsat, uygun birer ortam olarak değerlendiren Bakan Akar, “Güven ve güven artırıcı önlemler çerçevesindeki toplantıyı üç kere yaptık. Dördüncü toplantı için Türkiye’ye bekliyoruz." diye konuştu.

Nautical Geo araştırma gemisinin Türkiye’nin kıta sahanlığını ihlal etme teşebbüsüne de değinen Bakan Akar, “Girit’in doğusu, Kıbrıs’ın güney batısında bizim deniz yetki alanımızı ihlal etmek suretiyle araştırma yapma çalışmaları var. Buna asla müsaade etmeyeceğimizi söyledik. Orada Deniz Kuvvetleri unsurlarımız gereğini yaptı ve o gemiyi söz konusu bölgeye sokmadı. Bu konuda kararlıyız, hakkımızı hukukumuzu çiğnetmeyeceğiz.” dedi.

Bazı kesimlerin Türkiye'ye yönelik fitne fesat peşinde koştuğunu aktaran Bakan Akar, şunları kaydetti:

"Türkiye hiçbir şekilde kimseye tehdit değil, kendi hak ve hukukunu korumanın dışında kimsenin hakkını çiğnemenin peşinde değil. Biz herkesin sınırlarına, hak ve hukukuna, egemenliğine saygılıyız. Türkiye’nin güvenli, güçlü ve etkin bir müttefik olduğunu herkes bilmeli. Bundan bir önceki dönemde Yunan muhataplarımızla yani bakanlar, genelkurmay başkanları düzeyinde diyalog imkânımız, irtibatlarımız vardı. Görüşmeler yoluyla muhtemel krizleri önleme şansımız vardı. Şimdi bu yok oldu. Biz görüşmeye konuşmaya hazır olduğumuzu söylüyoruz fakat muhataplarımız bu yaklaşımı sürdürmediler.”

Yunan ordusunun Koyun Adası'nda gerçekleştirdiği tatbikata da değinen Bakan Akar, "Burnumuzun dibindeki Koyun Adası’na kadar gelerek tatbikat yapmak tahrik değil de nedir? Bu yapılan provokasyonlarla gerilimi artıran tarafın Yunanistan olduğu, başta AB ülkeleri olmak üzere tüm dünya tarafından görülmelidir. Her türlü tedbiri aldık, alıyoruz. Konuyu sabırla yakından takip ediyoruz. Yerinde ve zamanında gerekli cevaplar verilecektir.” diye konuştu. 

Bakan Akar, Türkiye’nin Azerbaycanlı ve Libyalı kardeşlerinin yanında olmaya onlara haklı davalarında destek vermeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.(İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir