• DOLAR 13.719
  • EURO 15.539
  • ALTIN 786.53
  • ...
Rusya'dan Afganistan sınırlarında askeri tatbikat
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Bugün Krasnodar’da yapılan Rus-Pakistan ortak tatbikatı "Dostluk-2021" sırasında, Rusya özel kuvvetleri Pakistan Özel Kuvvetleri’ne  meskun mahal operasyonu yapma ve hücre evi yok etme becerilerini gösterdi.

Rus Özel Kuvvetleri, 10 kg TNT’ye eşdeğer plastik patlayıcıyı gizlice hücre evine kurdu ve uzaktan patlama yaptı.

Ayrıca Pakistan Özel Kuvvetleri’ne konuklara ev yapımı mayın yapma yöntemleri, düşman tespit ve etkisiz hale getirme yöntemleri de tanıtıldı.

RUSYA-ÖZBEKİSTAN-TACİKİSTAN'DAN AFGANİSTAN SINIRINDA TATBİKAT

Rusya-Tacikistan-Özbekistan üçlü askeri eğitim tatbikatı, Tacikistan’ın Afganistan sınırı yakınındaki Harb Maydon poligonunda başladı.

Rusya Merkez Askeri Bölge Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, Tacikistan’ın Afganistan sınırı yakınındaki Hatlon bölgesindeki poligonda Rusya, Özbekistan ve Tacikistan askerlerinin katıldığı üçlü askeri eğitim tatbikatına başlandı.

Rusya Merkez Askeri Bölge Komutan Yardımcısı Yevgeniy Poplavskiy, üç ülke milli marşlarının çalınmasıyla başlayan tatbikatın açılış töreninde konuştu.

Tatbikat boyunca zorlu fiziksel, coğrafi ve iklimsel koşullarda muharebe deneyimlerinin artırılmasıyla ilgili çalışmaların yapılacağını belirten Poplavskiy, tatbikatta yeni tür teçhizat ve silahları deneyeceklerini ifade etti.

Rusya, Tacikistan ve Özbekistan'dan 2 bin 500’den fazla askerin yer aldığı ortak tatbikatta, Tacikistan’da konuşlandırılan 201. Rus askeri üssünde görevli tank, topçu ve motorize birliklerinin yanı sıra Rusya Merkez Askeri Bölgesine bağlı radyasyon, kimyasal, biyolojik ve radyo elektronikle mücadele özel askeri birimlerinde görevli Rus askerleri, Özbekistan’ın Afganistan sınırı yakınında konuşlandırılan Özbek ve Tacik silahlı kuvvetleri mensupları katılıyor.

10 Ağustos'ta sona eren tatbikatta aralarında savaş uçakları ve helikopterler, piyade savaş aracı, zırhlı personel taşıyıcı, insansız hava aracı ve roket sisteminin de bulunduğu 500’e yakın askeri araç ve teçhizat da yer alıyor.

Devlet sınırındaki durumun istikrarsızlaşması durumunda silahlı kuvvetlerin askeri hazırlığını kontrol ve silahlı kuvvetlerin askeri taktik hareketlerini koordine etmek amacıyla düzenlenen tatbikatta, zorlu coğrafi ve iklim koşullarında düşmanla mücadele ve ülkeye sızan silahlı çeteleri tespit ederek imha etme konuları işlenecek.

Taliban’ın  Afganistan'ı ele geçirmesinden sonra sınırlarını pekiştirme kararı alan Özbekistan ve Tacikistan yönetimi, sınırda askeri tatbikatlar düzenliyor.

Afganistan'ın Özbekistan ile 144 kilometre, Tacikistan ile 1344 kilometre ortak sınırları bulunurken Taliban’dan kaçan bin 500’e yakın eski Afgan askeri ile 500’den fazla Afgan vatandaşı Tacikistan’a 100’den fazla eski Afgan askeri ise Özbekistan topraklarına sığınmıştı.

Kaynak: Ortadoğu Haber

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir