• DOLAR 16.242
  • EURO 17.386
  • ALTIN 966.641
  • ...
İran'dan "Azerbaycan" açıklaması
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

İran ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin bozulması için siyonist işgal rejimi başta olmak üzere bazı ülkelerin komplo kurduğunu belirten Vahidi, "Yanlış anlaşılmalar ve farklı meseleler varsa bunlar diplomatik yollarla çözülecektir. Dışişleri Bakanlığı konunun takipçisidir." dedi.

Vahidi, "İran komşularla dostluk ilişkilerine özel bir önem veriyor. Yeni hükümette komşular bizim için önceliklidir ve onlarla dostluk ilişkilerini sürdüreceğiz. Tüm komşu ülkelere ve Azerbaycan'a daima dost olduğumuzu bildirdik." ifadelerini kullandı.

Azerbaycan'ın, 27 Eylül'de 2. Karabağ Savaşı'nın 1. yılında, işgalden kurtarılan Karabağ bölgesine gönderilen İran tırlarını kontrol etmeye başlamasından hemen sonra İran, ülkenin kuzeybatısındaki Azerbaycan sınırında "Hayber Fatihleri" adını verdiği bir askeri tatbikat yapacağını duyurmuştu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de İran'ın sınırda düzenleyeceği tatbikata tepki göstermişti. Bunun üzerine iki ülke arasında "kriz" yaşanmıştı. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir