• DOLAR 9.261
  • EURO 10.786
  • ALTIN 531.472
  • ...
Afganistan tankları Tacikistan sınırında! Rusya alarma geçti
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Afganistan'da 15 Ağustos'ta Kabil'in düşmesiyle yönetime gelen Taliban ve Rusya arasında kriz yaşanıyor. Binlerce silahlı Afganistan askerinin sınıra dayandığı aktaran Rusya medyası, Afganistan İslam Emirliği'ni hedef alan haberler yapıyor.

Tacikistan'la 1400 kilometreyi aşan bir sınıra sahip olan Afganistan'da, Tacik militanların bir araya gelmesi Rusya'yı da alarm durumuna geçirdi. Duşanbe yönetimi, Taliban saflarında yer alan Tacik militanların sınırı geçip Tacikistan'a geçmeyi planladıklarına dair istihbarat aldığını hafta sonu açıkladı.

Rus medyası, Afganistan İslam Emirliği'nin Tacikistan sınırına binlerce askerini gönderdiğini, sınır hattında tankların da görüldüğünü yazdı. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise geçtiğimiz günlerde, Taliban yönetimindeki İslam Emirliği'nin tanınmasının gündemlerinde olmadığını söylemişti.

'İç işlerimize karışmayın karşılığı olur'
Afganistan İslam Emirliği, komşu ülke Tacikistan'ı kendi iç işlerine müdahale etmekle suçlayarak "karşılığı olacağını" bildirmişti. Rudaw'da yer alan habere göre, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman da 17 Eylül'de başkent Duşanbe'de düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) toplantısında yaptığı konuşmada, "Tehditlerin sorumluluk bölgemize sızma olasılığını önlemek için Afganistan çevresinde güvenlik koridoru oluşturmaya çağrısında bulunuyorum" ifadesini kullanmıştı.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir

Kategorinin Öne Çıkan Haberleri