• DOLAR 13.48
  • EURO 15.367
  • ALTIN 771.637
  • ...
Özgürlüğe karşı her maddesi mayınlı  ANA YASA DEĞİL AMA YASA
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

DOĞRUHABER

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, partisinin haftalık gündem değerlendirmesini kamuoyu ile paylaştı.

Yapıcıoğlu; Kürt meselesi, bebeklere Kovid-19 aşısı, fahiş fiyat ve tarımsal girdi fiyatlarındaki artışlar, üniversite öğrencilerinin barınma sorunu, dış ülkelerin Suriye planları, Lahey Bölge Mahkemesi'nin ırkçı kararı konularını değerlendirdi. Yapıcıoğlu ayrıca anayasa çalışmalarıyla ilgili soruya da cevap verdi ve 1982 cunta anayasasının bir an önce değiştirilmesi gerektiğini ifade etti. Değiştirilmesi düşünülen 82 anayasası ve özellikle ‘inanç ve ibadet özgürlüğü’ ile ilgili değerlendirmeleri sorulan Yapıcıoğlu, “Şu anda defakto bir durum, fiili bir durum söz konusu. Bu fiili durumdan dolayı inanç ve ibadet özgürlüğüyle ilgili çok büyük sıkıntılar yok. Bunun yasal bir teminatı yok. Birileri diyebilir ki; ‘anayasada hükümler var, herkes din ve vicdan hürriyetine sahiptir, isteyen istediği gibi yaşıyor.’ Bu maddelerin daha önce nasıl uygulandığını gördük. 1982 anayasasına başka bir isimle ‘ama yasası’ diyebiliriz. Anayasa ama yasa… Şu şu haktır ama şu durumlarda kısıtlanabilir, bu durumlarda sınırlandırılabilir. Bazı durumlarda haklar öldürülebilir, yok edilebilir. Ülke böyle bir anayasa ile yönetiliyor. Bu bir askeri cunta anayasasıdır.” ifadelerini kullandı.

İNSANLARIN DİN, CAN, MAL, AKIL VE NESİL EMNİYETİ ANAYASAL GÜVENCE ALTINA ALINMALI

Yapıcıoğlu, “Anayasa değişikliği gündeme getirildiğinde herkes kırmızı çizgilerini cebinden çıkarıp masanın üzerine koyuyor. Ama bunların arasında adalet yok. Hiç kimse ‘benim kırmızı çizgim adalettir’ demiyor. Herkesin başka başka kırmızı çizgileri var. O yüzden de anayasa değiştirilemiyor. Bu anayasa değişmeden bütün insanların, farklı farklı dinlere inanan insanların din, can, mal, akıl ve nesil emniyeti anayasal güvence altına alınmadan biz bu sorunların iktidara gelen kişilere göre farklılaşabileceğini düşünüyoruz. Ve biz bu sorunları konuşmaya devam ederiz. Mutlaka ama mutlaka bu sıraladığımız maddelerin anayasal güvence altına alınması lazım. Bugüne kadar maalesef bu yapılmadı ve yasal güvenceleri de yok. O yüzden iktidar partisindeki isimler sık sık halka ‘biz gidersek sizin bu haklarınız tehlikeye girer, o yüzden bizi burada tutmaya devam edin’ diyor.” dedi.

KÜRT MESELESİ

Seçime yakın her dönemde "Kürt Meselesi" ile ilgili tartışmaların, gündemin ilk sıralarına yerleştiğini belirten Yapıcıoğlu, Kürt kimliği ve dili ile ilgili anayasal bir güvence sağlanmadığı, Meclis kayıtlarında Kürtçe için "bilinmeyen bir dil" tanımlaması yapılmaya devam edildiği müddetçe Kürt Meselesinin olacağını söyledi. Meselenin inkâr edilmesinin, ülke nüfusunun dörtte birini oluşturan bir toplum ile kucaklaşmanın da reddedilmesi anlamına geldiğini ifade eden Yapıcıoğlu, "Konjonktürel ülke sorunlarının ötesinde, Kürt Meselesi; ülkenin acil çözüm bekleyen daimi meselelerinin en büyüğüdür." dedi. Yapıcıoğlu, "Maddi ve manevi anlamda memlekete çok ağır bedellere mal olduğu halde çözüm anlamında güçlü ve makul bir iradenin ortaya konmaması, çözümsüzlüğün aslında bir tercih olduğunu göstermektedir. Çözüm adına ortaya çıkanlar da bugüne kadar sadece çözümsüzlüğü dayattılar. Devletin bekası; birlik ve beraberliğin sağlanması ve adaletsizliklerin giderilmesiyle güvence altında olur. Adaletin tesisi; devletin bekası korkusundan da çözümsüzlükten nemalanan savaş baronlarından da meseleye sadece seçim dönemlerinde yönelen suiistimalci politikacıların ikballerinden de çok daha büyük bir davadır. Meseleyi bir güvenlik sorunu ya da ekonomik ve sosyal geri kalmışlık olarak görmek yanlıştır. Siyaset üstü selim bir akla, doğru teşhise ve ivedi bir çözüm iradesine şiddetle ihtiyaç vardır." diye konuştu.

"FAHİŞ FİYAT" VE TARIMSAL GİRDİ FİYATLARINDAKİ ARTIŞLAR

Temel tüketim ürünlerinde durmadan yükselen fiyatların, halkın belini bükmeye devam ettiğini söyleyen Yapıcıoğlu, "Bizzat Cumhurbaşkanı tarafından fahiş fiyat artışlarına müdahale edileceğinin ifade edilmesi, artık bıçağın kemiğe dayandığını gösteriyor. Zincir marketlerin fahiş fiyatlar noktasında denetimlere tabi tutulması önemlidir. Ancak fiyat artışlarının sebeplerinin çok daha geniş bir yelpazede sorgulanması gerekmektedir. Piyasaların dengesizleştiği ortamlarda fırsatçıların kol gezdiği muhakkaktır. Ancak tarım ve hayvancılık alanında maliyetlerin giderek artması, yüksek enflasyon, artan döviz kuru ve girdi maliyetlerini oluşturan kalemlerin çoğunun ithal olması, belli oranlarda fiyatlara yansımaktadır." dedi. Yapıcıoğlu, "Nitekim TÜİK’in Temmuz ayı tarımsal girdi fiyat endeksi verilerine göre bir önceki yılın aynı ayına göre yıllık girdi fiyatlarındaki artış yüzde 29,38 olarak gerçekleşti. En yüksek artış ise yüzde 62,43 ile gübre fiyatlarında görüldü. En çok kullanılan gübre çeşitlerinde bu artış yüzde 150’yi aşmıştır. Girdi fiyatları sürekli artarken tarımsal destek için ayrılan kaynakların da artırılması, teşvik sisteminin yeniden düzenlenerek kırsal nüfus açısından tarım ve hayvancılığın daha cazip hale getirilmesi gerekmektedir. Ayrıca ciddi bir tarım politikasının uygulanmaması, arz talep dengesizliğini doğurmuştur. Kimi ürünlerde arz sıkıntısı nedeniyle aşırı fiyat artışı gerçekleşirken kimi ürünler de talep sıkıntısı nedeniyle tarlada kalmaktadır. Öbür taraftan aracılar azaltılarak ürünlerin daha uygun fiyatlarla sofralara ulaştırılması konusunda adım atılmalı, Yeni 'Hal Yasa Tasarısı' bir an önce meclisten geçirilerek yapısal reformlar hızlandırılmalıdır." diye ekledi.

BEBEKLERE KOVİD-19 AŞISININ UYGULANMASI

Devletin temel sorumluluklarından biri de vatandaşlarına güvenli sağlık hizmetleri sunmak olduğunu söyleyen Yapıcıoğlu, özellikle koruyucu ve önleyici tedbirlerin uygulamasında vatandaşların güvenini sağlamanın, en az tedavi süreci kadar önemli olduğunu vurguladı. Sağlık Bakanlığının aşıyı bir nevi zorunlu kılan uygulamalarının oluşturduğu güvensizliğin, henüz aşılamamışken bebeklerin aşı çalışmalarında denek olarak kullanıldığı skandalının ortaya çıktığını ifade eden Yapıcıoğlu, şöyle konuştu: Uzmanlar, aşıların barkod sistemi ile takip edildiğini ve yanlışlık yapılması ihtimalinin neredeyse sıfır olduğunu ifade ediyorlar. Öte taraftan; 'bebeklerde son derece iyi antikor gelişti. 6 aylık, hatta 1 aylık bebekte bile çok iyi şeyler oldu' gibi açıklamalar, bebeklerin yanlışlık sonucunda değil, düzenli gözlem ve takip altında denek olarak kullanıldıklarını göstermektedir. Yapılan bu uygulama kabul edilebilir bir durum değildir. TCK’nın 90. maddesine göre suç işlenmiş, çocukların hayatları tehlikeye atılmıştır. Vatandaşlarımızın aşıya ve sağlık kurumlarına karşı güvenini sarsan bu tür uygulamalara karşı soruşturma açılmaması dikkat çekicidir. Bu konunun ivedilikle soruşturulması ve aşıyı zorunlu hale getirecek uygulamalardan vazgeçilmesi çağrımızı bir kez daha yineliyoruz.

"ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN BARINMA SORUNU ÇÖZÜLMELİDİR"

Üniversitelerin, bu yıl kısıtlı da olsa yüz yüze eğitim ve öğretime başladıklarını hatırlatan Yapıcıoğlu, ancak bunun, sorunlarla dolu bir başlangıç olduğunu söyledi. Yapıcıoğlu, "Öğrencilerin önemli bir kısmı barınma yeri bulamadıkları için dışarıda kaldı. Yer bulamadığı için okuluna henüz gidemeyen öğrenci sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Son iki yılda üniversitelere yerleşen öğrencilerin birlikte yüz yüze eğitime başlamaları, sıkıntının önemli bir nedeni olmasına karşın YÖK ve bakanlık tarafından bu durum bilinmesine rağmen gerekli hazırlıkların yapılmaması, sorunun başlıca nedeni olmuştur. Bu ciddi bir eksikliktir. Bazı illerde valilik ve belediyelerin imkanları ile geçici çözümler bulunmuştur. Ancak bu çözümler yeterli değildir. Öte taraftan Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtların aylık ücretleri öğrenci bursu ile neredeyse aynı seviyeye gelmiştir. Ciddi bir ekonomik sıkıntının yaşandığı günümüzde yurt fiyatlarının makul bir seviyeye çekilerek öğrenci burslarının da en azından barınma ihtiyacını karşılayacak makul bir rakama çıkarılması zorunluluk haline gelmiştir." diye konuştu.

"İSLAM ÜLKELERİ EMPERYALİSTLERİN SURİYE ÜZERİNDEKİ PLANLARINA KARŞI İVEDİLİKLE HAREKETE GEÇMELİ"

"Birleşmiş Milletler, Suriye iç savaşında ölümleri teyit edilenlerin sayısının 350 bin küsur olduğunu, ölen her 13 kişiden birinin (toplam 26 bin 727) kadın olduğunu, yine neredeyse ölen her 13 kişiden birinin (27 bin 126) de çocuk olduğunu açıkladı." bilgisine yer veren Yapıcıoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada yüz binlerce can kaybına sebep olan krizin çözülmesi için yaptığı çağrının önemli olduğunu ifade etti. Yapıcıoğlu, "Ancak 10 yıldır devam eden savaşta Suriye topraklarını mücadele sahası olarak kullanan ve taraflara verdikleri destekle çatışmaları körükleyerek sivil yerleşim bölgelerini hedef alan emperyalist güçlerin krizin çözümünde aktör olması kabul edilemez." dedi. ABD ile Suriye üzerinden on yıldan beri savaşan Rusya'nın, bu savaş hiç yaşanmamış gibi ABD ve siyonist işgal rejimini ‘gizli’ bir Suriye zirvesine davet ettiğini hatırlatan Yapıcıoğlu, "Bu davet; yüz binlerce sivilin kanı üzerinde yeni çıkar paylaşımının hedeflendiğini göstermenin yanı sıra, söz konusu Müslümanlar olunca küfrün tek millet olduğunu da çok açık bir şekilde ortaya koymuştur. İslam ülkeleri emperyalistlerin Suriye üzerindeki planlarına karşı ivedilikle harekete geçmeli, Suriye’de siyasi çözüm sürecinin başlatılması sağlanmalıdır. Ülkenin yeniden imarı ve mültecilerin güvenli bir şekilde dönebilmeleri için adım atılmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

"LAHEY MAHKEMESİNİN İNSANLIK VE ADALET GİBİ BİR DERDİNİN OLMADIĞI NET BİR ŞEKİLDE ORTAYA ÇIKMIŞ OLDU"

Avrupa’da etnik kökene dayalı ayrımcılık ve ırkçılığın, çok tehlikeli bir boyuta ulaştığını vurgulayan Yapıcıoğlu, ırkçı söylemleriyle gündeme gelen siyasetçilerin ardından adalet dağıtması gereken mahkemelerin de etnik ayrımcılığı ve düşmanlığı körükleyen kararlar almaya başladığını belirtti. Yapıcıoğlu, "Avrupa’da insan hakları ihlalleri ile ilgili davalara bakan Lahey Bölge Mahkemesi geçen hafta skandal bir karara imza attı. Mahkeme, havalimanları ve sınırlarda yapılan kontrollerde ırka dayalı kriterlerin kullanılmasının 'ırk ayrımcılığı' teşkil ettiğine ilişkin açılan davada, bunun ırk ayrımcılığı olmadığına hükmetti. Mahkemenin kararında, 'Etnik köken, sınır aramalarında kriter olabilir. Hiçbir suç şüphesi olmasa da kontrol yapılabilir' ifadeleri yer aldı." diye konuştu. Bu kararın, temel insan haklarına aykırı olduğuna dikkat çeken Yapıcıoğlu, "İnsanlara ‘sen beyazsın, sen Hollandalısın. Bu nedenle suç işlemezsin’  diyerek kayırmak; öte taraftan ‘sen siyahsın, Hollandalılara benzemiyorsun, suç işleme potansiyelin var’ diyerek kontrol ve aramalara tabi tutmak tamamen etnik bir ayrımcılıktır. Bu etnik ayırımcılığın durdurulması için mahkemeye başvuran Hollanda vatandaşı ve Eindhoven Meclis Üyesi Mpanzu Bamenga, sırf Hollandalılara benzemediği gerekçesiyle sürekli havalimanlarında kontrol edildiğini, bunun ırk ayrımcılık suçunu teşkil ettiğini belirterek mahkemeye dava açmıştı. İnsanlığa adalet dağıtma iddiasında olan Lahey Mahkemesinin insanlık ve adalet gibi bir derdinin olmadığı net bir şekilde ortaya çıkmış oldu. Bu yanlıştan dönülmelidir. Dünya; etnik ayrımcılığı çağrıştıran, kin ve düşmanlığa kapı aralayan bütün uygulamalara karşı durmalıdır." şeklinde konuştu.

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir