• DOLAR 9.615
  • EURO 11.238
  • ALTIN 554.27
  • ...
Türkiye F-35'te ısrarcı: 1,5 milyon dolar daha ödeyecek
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Uluslararası haber ajansı Reuters haber ajansı, Arnold & Porter Kaye Scholer isimli şirketle Türkiye arasında, Türkiye'nin F-35 programına katılımı için lobicilik faaliyeti yürütmesini öngören anlaşmanın bir yıl daha uzatıldığını yazdı. Ajans, haberi kamuoyuna yeni açılan bir ABD Adalet Bakanlığı belgesine dayandırıyor.

1,5 MİLYON DOLAR DEĞERİNDE

Washington DC merkezli Arnold & Proter'la imzalanan 1,5 milyon dolar değerindeki "stratejik ve yasal danışma hizmetleri" sözleşmesi, Ağustos 2022'ye kadar geçerliliğini koruyacak. Belge, 20 Eylül'de kamuoyunun erişimine açıldı. Yasalara göre lobicilik faaliyeti yapan hukuk firmaları, bu kapsamdaki uluslararası anlaşmaları kamuoyuna açıklamak durumunda.

İLK SÖZLEŞME ŞUBAT AYINDA YAPILMIŞTI

Türkiye, firmayla ilk anlaşmasını şubat ayında altı aylık sözleşme imzalayarak yapmıştı. Sözleşmede, "Arnold & Porter'ın Türkiye'nin Ortak Savaş Uçağı Programı'nda kalabilmesi için strateji önerilerinde bulunması ve karışık jeopolitik ve ticari faktörlerin ele alınması" öngörülüyor. Firmanın "Türkiye'nin uluslararası önemde ve değerli bir ortak olarak programda kalmasının diğer ülkelerin de çıkarına olacağını anlatması" planlanıyor.

ERDOĞAN 'ABD SÖZÜNÜ TUTMADI' DEMİŞTİ

Firmanın Türkiye ile çok uzun süredir lobicilik ilişkisi var. F-35 programında İngiltere ve Kanada da bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için gittiği New York'ta gazetecilere açıklamalarda bulunmuş ve F-35 program konusunda ABD'nin verdiği sözü tutmadığını belirtmişti.

KAYNAK: BCC

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir