• DOLAR 9.585
  • EURO 11.142
  • ALTIN 556.584
  • ...
Kuraklık nedeniyle hayvan yetiştiricileri zor günler yaşıyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Doğu ve güneydoğu kuraklıktan en çok etkilenen bölgelerin başında geliyor. Kuraklıktan dolayı göllerde suyun tükenmekte, akarsuların kurumak üzere olduğu bölgede, halkın temel geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık olumsuz etkileniyor.

 

Son yılların en yüksek sıcaklıklarının hissedildiği, birçok akarsuyun kuruma noktasına geldiği Bitlis'te, tarım ve hayvancılık da olumsuz etkilendi.

Yaylada kalan hayvan yetiştiricileri, ot ve suyun azlığı nedeniyle hayvanlarının olumsuz etkilendiğini belirtiyor.

Yem ve saman fiyatlarındaki artış, hayvancılık yapan besicileri zor durumda bırakıyor. Hem yem hem de su sorunu yaşayan hayvan yetiştiricileri, böyle devam etmesi durumunda hayvanlarını satacaklarını söylüyor.

Bitlis'in Tatvan ilçesine bağlı Benekli (Çılhur) köyünde hayvancılık yapan Nurullah Yıldız, kuraklık nedeniyle hayvanlarının olumsuz etkilendiğini belirterek, devletin kendilerini desteklemesini istedi.

Yıldız, "Köyümüzde biner baştan oluşan 4 sürü var. Yaylada su sıkıntısını yaşıyoruz. Hayvanlarımıza 24 saatte bir ancak su verebiliyoruz. Bu yıl 4 ayı aşkındır yağış yok. Kuraklık nedeniyle hayvanın temel ihtiyacı olan su ve ot yok. Su bulamadığımız için hayvanlarımız zayıflıyor, süt verimi düşüyor. Devletimizden destek bekliyoruz." diye konuştu.

20 yıldır çobanlık yaptığını belirten Necmeddin Şipar, bu yıl yağışların olmayışına bağlı olarak etkili olan kuraklık nedeniyle suların azaldığını, hayvanların bundan olumsuz etkilendiğini ifade etti.

"

(İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir