• DOLAR 9.286
  • EURO 10.762
  • ALTIN 528.82
  • ...
Malatya’da eğitimcilere yapılan saldırı yapılan basın açıklamasıyla kınandı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Malatya’nın Yeşilyurt Özalper İlkokulu Müdürü ile Battalgazi Şehit Orhan Ünsalan İlkokulu müdür yardımcısı eğitim-öğretimin başladığı geçen hafta sözlü taciz ve fiziksel şiddete maruz kalmıştı.

Eğitim Bir-Sen Malatya 1 Nolu Şube Başkanlığı aralarında darp edilen idarecilerinde bulunduğu bir grup eğitimciyle birlikte Yeşilyurt Özalper İlkokulu önünde basın açıklaması düzenledi.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Eğitim Bir-Sen Malatya 1 Nolu Şube Başkanı Hüseyin Söylemez, geleceği emanet edilen eğitimcilere yönelik saldırıların, önlem alınmadığı için artarak devam ettiğini, bu durumun kendilerini çok üzdüğünü ve geleceğe yönelik endişelerinin daha da artırdığına dikkat çekti.

 

"Saldırı, darp, silahla yaralama gibi olayların sıradanlaştığı bir dönemi yaşıyoruz"

Kültürümüzde yeri olmayan birçok şeyin sıradanlaştığını belirten Söylemez, "İlme, âlime, öğretmene saygıyı esas alan bir medeniyetin bakiyesi olan Türkiye’de, geleceğimizi emanet ettiğimi eğitimcilere yönelik saldırılar önlem alınmadığı için artarak devam etmektedir. Yürütükleri mesleğin manevi karşılığı olan saygının çok görüldüğü, sözlü taciz, saldırı, darp silahla yaralam gibi olayların sıradanlaştığı, maalesef kanıksandığı bir dönemi yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Eğitim çalışanları Türkiye’nin dört bir yanında şiddet olaylarına maruz kalmıştır"

Bugün gelinen noktada, öğretmene saygı sorunu en temel meselelerden biri haline geldiğini dile getiren Söylemez, "Sınıfların akıllı tahtayla, öğrencilerin tablet bilgisayarla buluşturulduğu ülkemizde, geleceğimiz olan çocuklara bilgi, beceri ve değer kazandıran öğretmenlere reva görülen muamele düşündürücü olduğu kadar vahimdir de... yıllardır olduğu gibi bu yılda eğitim çalışanları Türkiye'nin dört bir yanında şiddet olaylarına maruz kalmıştır. Son olarak, Malatyamızad Yeşilyurt Özalper İlkokulu ve BattalgaziŞehit Orhan Ünsalan İlkokul'unda okul müdürü ve müdür yardımcısı arkadaşlarımız sözel ve fiziksel şiddete maruz kalmıştır. bu durum bizleri derinden üzmekte ve geleceğe yönelik endişelerimizi daha da atırmaktadır." dedi.

Öğretmenlere iade-i itibarda bulunulması gerektiğini vurgulayan Söylemez, "Hayatlarını, çocuklara vakfeden eğitimcilere yönelik şiddet olaylarının önü alınmaz ise, gereken tedbirler ivedilikle hayata geçirilmez ise, öğretmene iade-i itibarda bulunulmaz ise, öğretmenlik Meslek Kanunu destek kanunu şeklinde bir an önce çıkarılmaz ise şiddet hastalığı bütün toplumu saracak, bu cennet vatan cinnet ülkesine dönüşecek, dolayısıyla yarınlarımız karanlık olacaktır." şeklinde konuştu.

Bakanlığın zorunlu olmadıkça velilerin okula girmemesi gerektiğine dair yazısına rağmen bu durumun yaşanmasının sorunun büyüklüğünü gösterdiğine vurgu yapan söylemez, şöyle devam etti:

Okullar açılırken güvenlik görevlisinin olmaması, disiplin zaafının olması, alınan tedbirlerin uygulanamaması, veli ve öğrenci merkezli şiddetin en temel nedenlerinden biri olarak görülmelidir. Ayrıca, öğretmenlerin, idarecilerin, eğitim çalışanlarının kimi zaman belirsiz kişilerin mesnetsiz şikâyetleriyle soruşturmalara tabi tutulması, bazen de kendilerine sahip çıkması gereken amirleri tarafından sözlü hakarete uğramaları şiddetin bir diğer ayağını oluşturmaktadır. Ayrıca, caydırıcı önlemlerin alınmaması da olayların aralıksız devam etmesine, mesleğin itibar kaybına uğramasına sebep olmaktadır.

"Şiddet hadiseleri öğretmenlerin ruh dünyasında tamiri mümkün olmayan yaralar açmakta"

şiddete maruz kalan eğitimcinin yıllarca ruhi sıkıntılar yaşadığına dikkat çeken Söylemez, "Mesleğe ilişkin güvenlerini kaybederek, mesleki verimliliklerinin düşmesine neden olarak eğitimin niteliğine de doğrudan etki etmektedir. Bu durum, herkesin sorumluluk üstlenmesini, bu kötü gidişin durdurulması için harekete geçilmesini gerektirmektedir. Toplumsal sorun haline gelen şiddet hadiselerine ortak tavır geliştirmek ve çözüm bulmak, sorunun üstesinden gelinmesi için sorumluluk almak elzemdir. Bugün Malatya’dan bir defa daha şu gerçeğin altını çiziyoruz: Eğitimcileri şiddetin hedefinde olan bir toplumun geleceği karanlıktır. Ciddi bir sorun olan şiddete çözüm bulunması için, başta Millî Eğitim Bakanlığı olmak üzere herkesi, elini taşın altına koymaya davet ediyoruz." şeklinde konuştu.

"Şiddete başvuranları kınıyor, yetkilileri gereken tedbirleri ivedilikle almaya ve kamuoyunu daha duyarlı davranmaya davet ediyoruz." diyen Söylemez şöyle devam etti:

"Eğitim-Bir-Sen olarak, Şehit Orhan Ünsalan İlkokulu ve Özalper İlkokulu'nda yaşanan saldırılardan dolayı tüm eğitim çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, şiddete başvuranları kınıyor, yetkilileri gereken tedbirleri ivedilikle almaya ve kamuoyunu daha duyarlı davranmaya davet ediyoruz. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir