• DOLAR 8.874
  • EURO 10.48
  • ALTIN 499.049
  • ...
İspanyol hükümeti, rekor kıran elektrik fiyatlarına karşı vergi indirimine gitti
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

İspanya'da hükümet, artan elektrik faturalarına karşı indirime gitti. Türkiye'de de benzer şekilde faturalara yıl başından bu yana yüzde 30'u aşkın zam yapılırken yük vatandaşın omuzunda kaldı. 

İspanya'da hafta başında 154,16 avro olan elektrik fiyatının yarın sabah megavat saat başına 172,78 avroya çıkarak yeni bir rekor kıracağı bildirildi. Bakanlar Kurulu toplantısında ana gündem maddesini elektrik fiyatlarındaki artışa ayıran hükümet, 10 kilovat saate kadar olan tedarikler için yıl sonuna dek yüzde 21'den yüzde 10'a kadar KDV indirimi, ayrıca elektrik üretimindeki yüzde 7'lik verginin kaldırılması kararlarını aldı.

 

Faturalar yüzde 22 düşecek

Başbakan Yardımcısı ile Ekolojik Geçiş Bakanı Teresa Ribera, elektrik fiyatlarındaki artışla mücadele planı kapsamında vergilerin düşürülmesi, asgari arzın genişletilmesi, elektrik şirketlerine yapılan yardımların kesilmesi ve piyasa tarifelerinin yeniden düzenlenmesi gibi bazı önlemleri hayata geçireceklerini söyledi. Ribera, alınan önlemlerle elektrik faturalarında yüzde 22 düşüş öngördüklerini ifade etti. Başbakan Pedro Sanchez de Twitter hesabından yayımladığı mesajda, hedeflerinin 2021 sonu elektrik fiyatlarını 2018'de ödenen değerlere çekmek olduğunu kaydetti.

Enerji sektörü, hükümetin planına karşı çıktı

Endesa, İberdrola ve Naturgy gibi İspanya'daki enerji şirketlerini temsil eden "Nükleer Forum" adlı kurumdan yapılan açıklamada ise hükümetin planı sert dille eleştirildi.

Diğer yandan, İspanya İstatistik Enstitüsü tarafından verilen rakamlarda, bir sene öncesine oranla elektrik fiyatlarında tespit edilen yüzde 34,9'luk artışın enflasyonu da tetiklemesiyle, ağustosta son 9 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 3,3'lük enflasyon açıklandı. AA

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir