• DOLAR 13.54
  • EURO 15.329
  • ALTIN 800.36
  • ...
Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma Türkiye Finali Malatya'da yapıldı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanlığı tarafından 17'nci Din Görevlileri arası Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Finali Malatya'nın Merkez Battalgazi ilçesinde bulunan Kernek Karagözlüler Camii'nde yapıldı.

10 bölge birincisinin katıldığı "Din Görevlileri Arası Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması"nda, Denizli bölgesinden yarışmaya katılan sözleşmeli İmam Hatip Adem Bilgetay, birinci, Tokat bölgesinden yarışmaya katılan Bilal Al 2'nci, Karabük Bölgesinden katılan sözleşmeli İmam Hatip Recep Tayyip Şentürk ise 3'üncü oldu.

 

Program, Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından protokol konuşmaları ile devam etti.

Programın selamlama konuşmasını yapan Malatya İl Müftüsü Veysel Işıldar, bugünün Malatya için çok anlamlı olduğunu belirtti.

Malatya İl Müftüsü Veysel Işıldar

Işıldar, "Bugün Türkiye'den en güzel Kur'an-ı Kerim okuyan hafızlarımızı dinleyeceğiz. Malatya'mız Kur'an sesleriyle bereketlenecek. Merhum Abdurrahman Gürses Hocamız şunu söylerdi: 'Oğlum Kur'an-ı Kerim okurken lütfen Kur'an-ı mahkûm, sesi sedayı makamı da hâkim getirmeyin. Kur'an hâkim olsun diğer şeyler mahkûm olsun.' Bu o kadar önemli ki Diyanet İşleri Başkanlığımız da bunun farkında ve özellikle Osman Şahin Hocamız da Kıraat Kurulunun başına geldikten sonra buna çok önem veriyor." ifadelerini kullandı.

 Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) bir hadis-i şerifini anımsatarak konuşmasına başlayan Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, "Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifte, 'Sizlere iki şey bırakıyorum. Onlara sımsıkı sarılırsanız asla yolunuzu şaşırmazsınız. Birisi Allah'ın (Celle Celaluhu) kitabı Kur'an-ı Kerim, bir diğeri de Peygamber Efendimizin sünneti.' Cenab-ı Hakk bizlere Kur'an'a gerçek manada inanmayı, onu her zaman okumayı, anlamayı ve hayatımıza rehber edinmeyi cümlemize nasip eylesin. Kur'an-ı Kerim Türkiye Finalini Malatya'mızda yaptık, iyi ki de yaptık. Böyle güzel bir mabedde hocalarımız da gayet güzel hazırlıklar yapmış. Bu yarışmamıza teşrif eden tüm katılımcılara can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Yarışmamızın hayırlara vesile olmasını, genç kuşaklarda yeni ufuklar açmasını Cenab-ı Hakk'tan niyaz ediyorum." dedi.

Malatya Valisi Aydın Baruş

Kelamların en yücesi, sözlerin en güzeli olan Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Türkiye Finalinin Malatya'da düzenlemesinden dolayı çok mutlu olduğunu ve Bundan dolayı Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanlığına teşekkürlerini ileten Vali Aydın Baruş, şöyle konuştu:

Kur'an-ı Kerim insanlık için bir hidayet kaynağı, müminler içinde bir yaşam rehberidir. Yaklaşık 14 asırdır insanlığı aydınlatan ve onlara doğru yolu gösteren Kutsal Kitabı okumak ve onu anlayarak yaşamak tüm müminlerin hayat amacıdır. Sözlerin en güzelini içeren Kur'an-ı Kerim'in hayatımıza rehber kılmak için atalarımız asırlardır mücadele içerisinde. Ve bu Kutsal Kitabı hem ruhlarımızda hem gönüllerimizde yaşatmak için nesilden nesile aktarmak üzere bu etkinlikleri düzenliyoruz. Kur'an-ı Kerim'i en iyi anlamak, yine onun ayetlerinden yapacağımız çıkarımlarla mümkündür. Allah-u Teala Zümer Suresi 23'üncü ayette şöyle buyuruyor: 'Allah sözün en güzelini, birbiriyle uyumlu ve bıkılmadan tekrar tekrar okunan bir Kitap olarak indirmiştir. Rabblerinden korkanların bu kitabın etkisinden dolayı tüyleri ürperir. Hem bedenleri hem gönülleri Allah'ın zikrine ısınarak yumuşar. İşte bu Kitap Allah'ın dilediğini kendisiyle doğru yola ilettiği hidayet rehberidir. Allah kimi saptırırsa artık ona yol gösteren olmaz.' Bizim atalarımızdan aldığımız miras Kur'an'a saygı ve onun yolunda yürüme mirasıdır. Burada yarışacak kardeşlerimize Allah'tan muvaffakiyetler diliyorum ve bu yarışmaların yeni nesillerimizde Kur'an sevgisini ve ona olan hürmeti arttıracağına yürekten inanıyorum.

Yarışmada birinci olan İmam Hatip Adem Bilgetay

Yarışmada 2'nci olan Bilal Al 

Yarışmada üçüncü olan Recep Tayyip Şentürk

Protokol konuşmalarının ardından yarışmaya geçildi. 10 bölge birincilerinin her biri 10 dakika Kur'an-ı Kerim okudu.

Jüri üyelerinin pür dikkat dinlediği yarışma sonucunda; Denizli bölgesinden yarışmaya katılan sözleşmeli İmam Hatip Adem Bilgetay birinci, Tokat bölgesinden yarışmaya katılan Bilal Al 2'nci, Karabük Bölgesinden katılan Recep Tayyip Şentürk ise 3'üncü oldu. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir