• DOLAR 13.499
  • EURO 15.351
  • ALTIN 771.93
  • ...
Selin vurduğu Esenyamaç köyü muhtarı Korkmaz: Köyümüz afet kapsamına alınsın
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Van’ın Başkale ilçesine bağlı Esenyamaç köyünde aniden bastıran sağanak nedeniyle oluşan selde onlarca ev yıkılmış, hayvanlar telef olmuştu.

Derenin içinde bulunun köy, dağlardan inen ani selin altında kaldı. Sel felaketinin ardından yaraların sarılması için Kızılay, AFAD, hayır kurumları başta olmak üzere herkes seferber oldu.

İş makinelerinin yardımıyla selin izleri silinmeye çalışıldı. Selin vurduğu köy muhtarı Ahmet Korkmaz, İLKHA aracılığıyla köylerinin risk altında bulunduğunu ve afet kapsamına alınarak, köyün risksiz bir alana taşınması çağrısında bulundu.

Korkmaz, "Devlet bütün imkanlarıyla buraya seferber oldu ama Esenyamaç viraneye döndü. Erken önlem alınmazsa kışın burada çadırda barınamayız. Yaralarımızın sarılması için bakanından valisine herkes seferber oldu. Bunu görüyoruz." dedi.

Esenyamaç'ın afet ilan edilmesi gerektiği çağrısında bulunan Korkmaz, "Esenyamaç köyümüz afet kapsamına alınmalıdır. Çünkü Mor Dağlar Esenyamaç'a sığmıyor. Van'da en büyük dağ Mor Dağlarıdır. Mor Dağlardan sel geldiği zaman Esenyamaç etkisiz kalıyor. Herhangi bir önlemle çözüm olmaz. Esenyamaç başka bir yere taşınmalıdır." diye konuştu. (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir