• DOLAR 9.798
  • EURO 11.433
  • ALTIN 566.163
  • ...
Kayseri’de kurutmalık domates sezonu başladı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Yeşilhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Salih Bektaş konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “İlçemizde 2021 yılı üretim sezonunda yaklaşık 2500 dekarlık alanda, 25 bin ton sanayi tipi (salçalık) domates üretimi gerçekleştirilmektedir. İlçemizde bundan önceki yıllarda üretilen domateslerin tamamı iç piyasaya salçalık olarak satışı yapılmaktaydı. 2021 üretim sezonunda üretilen domatesin yaklaşık 5 bin tonu ilçemiz ve ilimizde ilk defa kurutarak katma değeri yüksek ürüne dönüştürülmüştür.

Kurutulmuş domatesler ilgili firma tarafından başta Kanada, Amerika, İtalya ve Japonya gibi birçok ülkeye ihraç edilmektedir. Bu sayede üreticilerimizin ürünlerinin değerlenmesini ve ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.

İlçemiz Kesik mahallesinde yaklaşık 100 dekar alanda mevsimlik tarım işçileri tarafından domatesler ikiye kesilip, alanda serili olan beyaz örtünün üzerine dizilmektedir. İsteğe göre tuz ya da kükürt atılmaktadır. Burada yaklaşık bir hafta güneşte bekletilerek kurutulmuş domates elde edilmektedir. Üreticilerimize üretime sağladıkları emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum." dedi.

İşletme Müdürü Selçuk Sat ise, Yeşilhisar İlçesinde 16 bin dekar alanda tarımsal faaliyette bulunduklarını belirterek bu sene 450 dekar alanda Kamenta, Bonita ve Gross çeşidi sanayi tipi (salçalık) domates yetiştirdiklerini, yaklaşık olarak 4500 ton ürün elde edeceklerini belirterek, elde edilen ürünün yaklaşık 1500 tonunu kurutarak satmayı planladıklarını ifade etti. (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir