• DOLAR 9.758
  • EURO 11.389
  • ALTIN 564.568
  • ...
Uzun bir aranın ardından öğrenciler okulla dönmenin heyecanını yaşadı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Hızlanan aşı çalışmalarıyla birlikte yüz yüze eğitime geçiş sağlandı. Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim gören öğrenciler, sosyal mesafe ve maske kuralı gözetilerek okul bahçesine alındı. Veliler ise yeni tip Coronavirus tedbirleri kapsamında okul bahçesine alınmayarak heyecanlı bir şekilde çocuklarını dışarıdan izledi.

Coronavirus salgınının başladığı Mart 2020'den bu yana okullar kapalıydı. İlköğretim, ortaöğretim ve üniversitelerde uzaktan eğitim dönemi başlamış, o tarihten bu yana öğrenciler hem derslerini hem de sınavlarını online olarak tamamlamışlardı. Haziran 2021 tarihinden bu yana ise Türkiye'de adeta aşı seferberliği başladı. Kademeli olarak her yaş grubuna aşı hakkı açıldı.

Bugün ise okulun ilk günü… Milyonlarca öğrenci ve öğretmen ders başı yapıyor. Sağlık Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı'nın okullara gönderdiği genelgelerle birlikte Coronavirus önlemleri titizlikle uygulanmaya devam ediyor.

 

"Okullar öğrencisiz öğrenciler de öğretmensiz olmuyor"

"Uzun bir aradan sonra öğrencilerin okulu özlediğini gördük, iştiyakla, koşarak okula geldiler ve bu bizi ziyadesi ile memnu etti." diyen İbrahim Hakkı Kız İmam Hatip Lisesi Müdürü Hamza Arslan, Okulların öğrencisiz, öğrencilerin de öğretmensiz olmayacağına dikkat çekti.

Arslan, "Öğrencilerimizi özlemişiz. 1,5 yıllık salgın sürecinde devletin verdiği imkânlar çerçevesinde öğrencilerimize uzaktan eğitimle eğitimlerimizi sürdürdük ancak hiçbir şey yüz yüze eğitimin yerini tutmuyor. Bu süreçte bunu gördük ve bir daha kapanmama adına bütün hazırlıklarımızı yaptık, sınıflarda öğrencilerin oturma planı, koridor, lavabo ve her yerde dezenfektan ve uyarı levhaları astık." dedi

İbrahim Hakkı Kız İmam Hatip Lisesi Müdürü Hamza Arslan

"Okul öğretmenlerinin büyük bir çoğunluğunu aşı oldu"

"Daha yoklamalarımızı almadık ama bahçede toplanan öğrencilere bakarak öğrencilerin neredeyse tamamının okula geldiğini görüyoruz." diyen Arslan, öğrencilerin büyük bir heyecanla okula geldiklerini ve birazdan da kitaplarının dağıtılacağını söyledi.

Okul öğretmenlerinin büyük bir çoğunluğunun aşı olduğunu dile getiren Arslan, "Aşı olmayan, hastalığı yeni atlatmış ya da 2'nci doz aşısını olmak üzere, öğrencilerimizden ve velilerinden istatistik alıyoruz ama büyük bir kısmının aşılı olduğunu geçen hafta aldığımız aşı kartları sayesinde görmüş olduk. Sadece okulda tedbir alınmaz, dışarda da velilerimiz çocuklarına tedbir noktasında yardımcı olsunlar, genç oldukları için hastalığa yakalanıp sadece taşıyıcı olabiliyorlar ama evde yaşlı ve kronik hastaları olanlar var. Bunları düşünmek lazım, eğitimin devam etmesini sağlamamız lazım, bu noktada hepimize ciddi görevler düşmektedir." diye konuştu.

Rümeysa Doğrusever

"Okula başladığım için mutlu ve heyecanlıyım"

2 yıllık bir salgın süreci sonrasında girdiği LGS sınavının ardından liseye yerleştiğini ifade eden Rümeysa Doğrusever, "2 yıl aradan sonra ilk defa yüz yüze eğitim almanın heyecanını yaşıyorum, çok farklı bir deneyim oldu. Allah nasip ederse son sınıfa kadar yüz yüze eğitime devam edeceğiz.  Uzaktan eğitim ile yüz yüze eğitim arasında çok fark var. Arkadaş ve öğretmen ortamında dersler daha iyi anlaşılıyor, okula başladığım için mutlu ve heyecanlıyım." dedi.

Rüveyda Nur Kayar

"Salgın sürecinde internet olmadığı için canlı derslere katılamıyorduk"

Yeni başlayan yüz yüze yeni eğitim dönemi açıldığı için çok mutlu olduğunu dile getiren Rüveyda Nur Kayar, "Salgın sürecinde internet olmadığı için canlı derslere katılamıyorduk. Katıldığımız zaman da çok zorlanıyorduk, hocalarımızı görmeden ve derslerimize hazırlanamadan LGS sınavına girdim ve bu okulu kazandım, inşallah eğitim bu şekilde devam eder." temennisinde bulundu.

Şevval Eriş

"Yeni arkadaşlar ve yeni okulun tanıyacak olmanın heyecanını yaşıyorum"

Yeni arkadaşlar ve yeni okul tanıyacak olmanın heyecan ve tedirginliğini yaşadığını ifade eden Şevval Eriş, "Coronavirus nedeniyle biraz tedirginim, çok değişik duygular içerisindeyim, salgın süreci biraz sıkıntılı geçti, uzaktan eğitim bizi epey zorladı. Dershanenin büyük çoğunluğu da kapalıydı ama zaten durumu el vermeyenler gidemiyordu ve bu şekilde LGS sınavına hazırlandık, burayı kazandığım için mutluyum." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir