• DOLAR 12.369
  • EURO 14.009
  • ALTIN 713.051
  • ...
Gaziantep’te her gün 5 bin kişiye aşure dağıtılıyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Şahinbey Belediyesi, Muharrem ayı kapsamında aşure dağıtım geleneğini bu yıl da sürdürürken kentin çeşitli noktalarında vatandaşlara aşure ikramında bulunuluyor.

Belediyeye ait aşevinde hazırlanan aşure yapımını inceleyen Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, vatandaşlara ikram edilmesi için Güneş Mahallesi’nde yeni yapılan aşevinde aşure yaptı.

 

Şahinbey Belediyesine bağlı aşevinde kendi eliyle aşure yapan Tahmazoğlu, “Muharrem ayı tarihte birçok olayın yaşandığı bir ay. Bunlardan en bilineni Kerbela olayı, Hazreti Hüseyin efendimizin ve arkadaşlarının şehit edilmesi, her zaman yüreğimizi dağlayan bu acı olayı, acıyla hatırlıyoruz. Başta Hazreti Hüseyin efendimiz olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz.” dedi.

Aşurenin bu ayda yapılan bir tatlı çeşidi olduğunu anımsatan Tahmazoğlu, “Aşure geleneklerimizde olan, evlerimiz de pişirilip komşulara dağıtılan, paylaşılan ve paylaşıldıkça çoğalan bir tatlımız. Aşure 27 çeşit malzeme koyarak pişirdiğimiz bir tatlı, her malzeme kendi özelliğini koruyarak bir araya gelip çok farklı bir tat oluşturuyor. Aslında aşurenin bize farklı bir mesajı var. Biz de Şahinbey Belediyesi olarak bu geleneğimizi yaklaşık 6 yıldan beri devam ettiriyoruz. Kendi aşevimizde Muharrem ayı boyunca her gün 5 bin kişiye pişirdiğimiz aşureyi vatandaşlarımıza ikram ediyoruz.” diye konuştu.

25 bin kişiye aşure ikram edilecek

Öte yandan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi her yıl geleneksel hale getirdiği aşure ikramına başladı.  İnsan kalabalığının yüksek olduğu cami önleri başta olmak üzere belirlenen noktalarda 25 bin kişiye bu ay boyunca aşure dağıtılacak.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile, Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından kentin muhtelif yerlerinde aşure ikramına başlandı. Şehirde vatandaşların yoğun olarak vakit geçirdiği mekanlar ve cami önlerinde kurulan çadırlarda 25 bin aşurenin dağıtımı yapılacak.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın, Aile, Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Doktor Abdullah Aksoy, her yıl Muharrem ayı dolayısıyla aşure dağıttıklarını hatırlatarak, “Geleneğimizi sürdürüyoruz. Şehrin farklı noktalarında, cami önlerinde, yoğunluğun yüksek olduğu bölgelerde 25 bin civarında aşure vatandaşlara dağıtıyoruz. Muharrem bizim inancımızda kutsal bir ay. Aynı zamanda acıların ayı. Bu vesileyle tabi ki Muharrem ayının birlik ve beraberliğe vesile olmasını diliyoruz. Özellikle salgının insanlık üzerinden kalkmasını bu mübarek ayda Allah’tan diliyorum. Başta Hazreti Hüseyin olmak üzere bugüne kadar vatanı, toprağı için şehit olan insanlarımızı minnetle yad ediyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçte İslam ümmeti açısından birlik ve beraberlik giderek çok daha kuvvetli bir hal alır.” şeklinde konuştu. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir